Základy pestovania rebarbory: Kedy ju zbierať, ako skladovať a prečo nekonzumovať surové stonky

Rebarbora kedysi nechýbala v žiadnej záhrade, neskôr však upadla trochu do zabudnutia. Ako a prečo sa ju oplatí pestovať?

Základy pestovania rebarbory v záhrade
Foto: Shutterstock

Rebarbora (Rheum rhabarbarum) to nikdy nemala úplne jednoduché. Zatiaľ čo v určitých obdobiach nesmela chýbať v žiadnej záhradke, inokedy sa z nich zasa vytrácala. Väčšinou za to mohla neznalosť vlastností tejto rastliny. Na začiatku 20. storočia totiž panoval názor, že by sa mala jesť surová, čo viedlo k otravám.

Hoci skutočne obsahuje pre naše telo jedovaté látky, konzumácia po tepelnej úprave je úplne bezpečná. Aj tak však netreba so zberom rebarbory príliš otáľať a zberať ju ešte pred rozkvitnutím. Konzumovať by ju však nemali osoby trpiace reumatizmom ani tehotné či dojčiace ženy.

Vedeli ste, že…

…rebarbora je všeobecne považovaná za ovocie hlavne kvôli tomu, že sa prevažne používa na prípravu sladkých pokrmov? Po botanickej stránke ide o zeleninu.

Výživová hodnota

Jej energetická hodnota dosahuje necelých 20 kcal. Je bohatým zdrojom vitamínu C, K a A aj vitamínov skupiny B. Z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík, mangán, draslík a železo. V stopkách je obsiahnuté veľké množstvo vlákniny. Pôsobí močopudne, podporuje metabolizmus aj kvalitu pokožky či vlasov.

Ako ju pestovať

Vytrvalú rebarboru si môžeme zaobstarať už ako predpestovanú sadenicu, no dá sa aj vysiať rovno na vybrané stanovište. Na zber stoniek si počkáme minimálne dva roky. Pri výbere sadeníc sa môžeme stretnúť s odrodami červeno- a zelenomäsými – podľa farby stonky, ale červeno stonková rebarbora vedie na plnej čiare.

Vyhovuje jej slnečné alebo polotienisté stanovište s hlbokou výživnou a kyprou pôdou. Pred výsadbou záhon dôkladne zrýľujeme a zapracujeme doň poriadnu dávku kompostu. Rebarbora vyžaduje aj dôkladnú zálievku, a to predovšetkým na konci jari a v priebehu leta.

U nás pestované odrody sú plne mrazuvzdorné, v chladnejších oblastiach ich môžeme nakopcovať kompostom. Pri zbere na rastline vždy ponecháme niekoľko listov, aby nedošlo k jej oslabeniu.

Rebarbora v záhrade
Foto: iStock

Kedy a ako zbierať rebarboru

Silné stonky sa zberajú v máji a júni, teda ešte pred tým, než rebarbora rozkvitne. Skorý zber je výhodný kvôli nižšiemu obsahu kyseliny šťaveľovej, ktorej zvýšený obsah v neskoršom období stojí za preslávenou jedovatosťou tejto rastliny. Listy sa zberajú vykrútením z trsu.

Pestovanie rebarbory

Výsadba: apríl – október (rastliny v kontajneri)
Výsev: marec – august (priamo na záhon)
Zber: apríl – jún
Rozstupy: 1 x 1,5 m

Ako skladovať stonky

Stonky zbavené listovej plochy sa dajú na niekoľko dní neolúpané uskladniť vo vrecúšku v chladničke. Dlhodobo sa dajú skladovať olúpané a nakrájané na menšie kúsky v mrazničke.

Naša voľba odrôd

  • ‘Viktória’ – anglická odroda s výrazne červenými stonkami, výška okolo 80 cm;
  • ‘Red Champagne’ – ázijská odroda so silnými červenkastými stopkami, výška okolo 1,5 m;
  • ‘Timperley Early’ – veľmi skorá odroda s ružovočervenými stonkami so zelenými pruhmi, výška okolo 1,5 m.

Text: Ing. Lucie Peukertová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: rebarbora