Všetko dôležité, čo by ste mali vedieť o prezimovaní muškátov

Ak chceme muškáty pestovať viac sezón, je dôležité ich správne prezimovať. Každý druh si vyžaduje iný spôsob a my vás naučíme ako to urobiť, aby vám prinášali radosť aj v budúcej sezóne.

Bruneta v záhrade s muškátmi v kvetináčoch

Všeobecne vhodné podmienky na ich prezimovanie sú: svetlá, chladná miestnosť, ideálne +8 až 12 °C, zálievka 1x za 2-3 týždne, pozor však, aby neboli dlhodobo premokrené. Pri jednotlivých druhoch muškátov nájdeme aj isté rozdiely. Von sa vykladajú až vtedy, keď pominie riziko jarných mrazov, cca po 15. máji.

Muškáty záhradné (Pelargonium zonale hortense)

Muškát záhradný

Sú to klasické, vzpriamene rastúce muškáty. Pred zimou ich neskracujeme. Odstránime len odkvitnuté súkvetia, suché listy a výhonky. Po prezimovaní, približne koncom februára, výhonky skrátime na 3-4 očká a odstránime len slabé či suché. Z odrezkov môžeme pekné hrubé výhonky, dlhé cca 10 cm, s maximálne 3 listami, použiť na množenie.

Muškáty previsnuté (Pelargonium peltatum)

Muškát previsnutý

Muškáty, ktoré tvoria v sezóne dlhé previsy, skrátime pred zimou približne o polovicu. Jednak sa bude s kvetináčom ľahšie manipulovať, jednak sa rastliny nebudú zbytočne vysiľovať. Koncom februára aj neskôr výhonky opäť skrátime, teraz približne o jednu tretinu. Zároveň odstránime suché listy a slabé výhonky.

Muškáty veľkokveté (Pelargonium grandiflorum)

Muškát veľkokvetý

Hovorí sa im aj anglické. Tieto muškáty nechávame na rozdiel od záhradných a previsnutých vegetovať i cez zimu, v chladnejšej miestnosti s teplotou približne +15 °C. Pravidelne ich polievame a 1x za 4 týždne prihnojíme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóobá
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada