Údržba trávnika na konci leta: 7 rád, ako to nepokaziť

Zdravý hustý upravený trávnik je ozdobou každej záhrady. Môže byť sklamaním, keď po návrate z desaťdňovej dovolenky nájdete vo svojom dvorčeku či v záhrade zažltnutý a vyšúchaný. Ako ho obnoviť?

Vertikutácia trávnika

Dosejte kvalitné osivo

Základom úspechu je kvalitné osivo. Po častom zaťažovaní môžu v trávniku vzniknúť holé miesta. Na tie treba opäť dosiať kvalitné trávne zmesi. Takými sú prémiové osivá vynikajúce rýchlou klíčivosťou, sýtozelenou farbou a vysokou regeneračnou schopnosťou, ktoré rastú viac do šírky než do výšky, čo má značný vplyv na množstvo odpadu pri kosení (je ho výrazne menej).

Trávnik v záhrade

Nezabudnite na zálievku

Pre nanovo vysiate semená, ale aj pre slnkom vypálený trávnik, ktorý je po dovolenkovej neprítomnosti majiteľov trocha zanedbaný, je nevyhnutná dôkladná a pravidelná zálievka. V prvých týždňoch nesmú semená vyschnúť, inak nevyklíčia a sú navždy znehodnotené.

Automatická závlaha trávnika

Mohlo by vás zaujímať: Ako na údržbu kosačiek s nízkymi nákladmi

Doprajte tráve živiny

Novovysiatym miestam doprajte kvôli posilneniu trávnika po výseve dôležité živiny. Avšak s mierou a len v tom prípade, že ste na jar hnojili menej ako zvyčajne. Stačí klasické hnojivo NPK (dusík, fosfor a draslík). Tieto látky obsahujú vo vyváženom pomere takmer všetky trávne hnojivá.

Sypací vozík na hnojivo trávnika

Efektívne po celý rok

Na lepšie, úspornejšie a hlavne rovnomernejšie dosiatie a hnojenie si vezmite na pomoc sypací vozík. Využijete ho po celý rok. Na jeseň aj na jar bude treba prihnojiť trávnik celoplošne. V zime do vozíka môžete dať piesok alebo soľ a posypať namrznutý chodník.

Trávnik v záhrade

Pripravte sa na jesennú údržbu

Trávnik môže byť počas leta veľmi zaťažovaný. Aby zostal krásne zelený, nestačí ho len kosiť. Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti je aj vertikulácia. Bez vertikulácie bude trávnik vyzerať škaredo a mdlo, aj keby bol vynikajúco hnojený a zavlažovaný. Robí sa špeciálnym strojom (vertikulátorom), ktorý má na rozdiel od kosačky vertikulačné nože vo zvislej polohe. Pomocou vertikulačných nožov a hrabacích pružín sa trávnik zbaví trávnej plsti – machu, zvyškov starej trávy a odumretých stebiel, ktoré sa v ňom nahromadili. Zlepší sa prijímanie vzduchu, vody aj živín a trávnik bude lepšie pripravený na prichádzajúce chladné obdobie. Odstránením trávnej plsti navyše obmedzíte výskyt snežnej plesne. Vďaka narezaniu trávnej mačiny sa trávne korene dobre rozvetvia a viac sa rozrastú do šírky.

Vertikulátor

Kedy začať s vertikuláciou?

Optimálny čas je na prelome augusta a septembra, ale treba brať do úvahy aj počasie. Vertikulácia by sa nemala robiť na trávniku, ktorý je vystavený ostrému slnku a vysokým teplotám, ani vtedy, keď je rozmočený dažďom. Po vertikulácii môžu opäť vzniknúť holé miesta, na ktoré je vhodné dosiať kvalitné trávne semená. Do pôdy potom môžete doplniť aj jemný kremičitý piesok, ktorý tráve veľmi prospieva.

Vertikulácia trávnika

Aký vertikulátor si vybrať?

Pri výbere vertikulátora je dôležité si uvedomiť, akú veľkú trávnu plochu chcete vertikulovať. V prípade menších plôch a dostupnosti elektrickej energie je vhodný elektrický vertikulátor. Jeho pohyb po záhrade je síce limitovaný prívodným káblom, ale je ľahký, tichý, skladnejší a menej náročný na údržbu. Benzínové stroje sú oproti elektrickým výkonnejšie, a to vďaka silnejším motorom a väčšiemu záberu (šírke stroja). Práca s nimi je oveľa rýchlejšia, takže sú vhodné aj na rozľahlé trávnaté plochy. Ak máte trávnik s rozlohou viac ako 200 m2 alebo je svahovitý, o inom ako benzínovom vertikulačnom stroji ani neuvažujte. Dôležité pri práci s vertikulátorom je nastavenie správnej hĺbky vertikulácie, aby ste trávniku zásahom neublížili. Nemala by presiahnuť 4 mm.

 

 

Text: Stanislav Botur
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada