Túžite po nenáročnej a husto olistenej drevine? Siahnite po skalníku

Hľadáte do záhrady nenáročné, rýchlorastúce, prispôsobivé a husto olistené dreviny? Poohliadnite sa v sortimente skalníkov.

Skalník lesklý

Nájdeme medzi nimi opadavé alebo vždyzelené nižšie, stredne vysoké aj vyššie kry, a tak sa uplatnia v menších aj väčších záhradách, predzáhradkách a dvoroch.

Skalníky (Cotoneaster) pochádzajú z Ázie. Podľa druhu rastú vzpriamene alebo poliehavo. Uplatnia sa napríklad ako vďačné pôdopokryvné alebo výplňové dreviny na svahoch a múrikoch, či v skupinách s inými drevinami (najmä s ihličnanmi) a poslúžia aj na zakrytie nevzhľadných miest.

Ide o bohato rozvetvené kry, na jar s množstvom menších bielych alebo ružových kvetov. Na vhodnom stanovišti každoročne bohato plodia a na jeseň patria k najatraktívnejším rastlinám. Listy opadavých druhov sa navyše počas jesene pekne dosýta vyfarbujú.

Prednosťou skalníkov je pestovateľská nenáročnosť a to, že sa im darí aj v horších podmienkach. Po zakorenení výborne odolávajú suchu, vetru, slnečnej páľave, mrazu aj znečistenému mestskému ovzdušiu. Vyznačujú sa tiež výbornou regeneračnou schopnosťou, neprekáža im ani hlboký rez.

Jesenné zafarbenie listov skalníka

Kde sa skalníkom bude dariť?

Vyhovujú im slnečné a teplejšie miesta, v polotieni alebo tieni bývajú redšie olistené a plodov býva menej. Darí sa im v priepustnej, skôr suchšej pôde, dobre zásobenej živinami. Plodia však aj v pôdach chudobnejších na živiny. K atraktívnemu vzhľadu skalníkov prispieva vyšší obsah vápnika v pôde. Vyhradíme im dostatok miesta, iba tak sa ukážu v plnej nádhere. Nevysádzame ich do stiesnených priestorov, k jazierkam, do skaliek ani pod stromy s hustou korunou.

Výsadba a starostlivosť

Vždyzelené skalníky vysádzame s koreňovým balom počas jari, na konci leta a začiatkom jesene, opadavé druhy počas celého roka s výnimkou obdobia, keď je zamrznutá pôda. Pôdopokryvné druhy sadíme na pripravené miesto v primeraných rozstupoch, na 1 m2 počítame s troma rastlinami.

Po vysadení dobre zavlažujeme, aby sa rýchlo zakorenili. Keď ich poškodí silnejší mráz, zvyčajne sa rýchlo zregenerujú. Hoci výborne znášajú rez, druhy a kultivary pestované pre ozdobné plody nerežeme radikálne, inak menej plodia. Podľa potreby ich rezom udržiavame v želanej forme. Prihnojovanie nie je potrebné. Občas ich prezrieme, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.

5 najkrajších skalníkov, ktoré sa hodia do každej záhrady

Skalník vŕbolistý (Cotoneaster salicifolius)

Skalník vŕbolistý

Patrí medzi najkrajšie skalníky. Rastie vzpriamene, pričom konáre sú oblúkovito prehnuté. Má zaujímavé dlhšie listy. Bohato plodí a hodí sa do skupín s inými drevinami. Má viacero pekných kultivarov.
v × š: 40 – 200 × 200 cm

Skalník biely (Cotoneaster lacteus)

Skalník biely

Obľúbený a v posledných rokoch viac vysádzaný skalník so vzpriameným rastom. Má väčšie neopadavé listy, ktoré sa počas jesene pekne vyfarbujú. Bohato plodí. Dostať ho kúpiť aj v atraktívnej stromčekovej forme.
v × š: 200 × 200 cm

Skalník Dammerov ‘Skogholm’ (Cotoneaster dammeri)

Skalník Dammerov

Ide o stredne vysoký a bohato plodiaci pôdopokryvný skalník s menšími vždyzelenými listami. Krásu plodov zvýraznia prvé jesenné mrazy. Vytvára efektné oblúkovito prehnuté výhonky. Rýchlo sa rozrastá.
v × š: 60 × 200 cm

Skalník lesklý (Cotoneaster lucidus)

Skalník lesklý

Netradičný, vzpriamene rastúci druh. Rýchlo sa rozrastá a jeho ozdobou sú počas jesene prekrásne sfarbené listy a tmavé plody. Hodí sa aj do živých plotov, dobre znáša tvarovanie.
v × š: 250 × 200 cm

Skalník drobnolistý (Cotoneaster microphyllus)

Skalník drobnolistý

Vytvára hustý pokryv pôdy, nahrádza trávnik a rýchlo zazelení problematické miesta. Na jar je porast plný malých bielych kvetov, počas jesene ich vystriedajú červené plody.
v × š: 15 × 50 cm