Patrí k menej známym, nevšedným a neopozeraným bylinkám a je vysoká šanca, že si rýchlo získa vašu priazeň. Pestuje sa pre čerstvú vňať, ktorú môžeme pridávať do šalátov, bylinkového masla, na zemiaky alebo si ňou môžeme ochutiť hotové jedlá. Ako ju správne pestovať?

Trebuľka lesná (Anthriscus sylvestris) je už na prvý pohľad sviežo a prirodzene pôsobiaca rastlina. Má špecifickú vôňu, ktorá tak trochu pripomína aníz a na dotyk je príjemne jemná. Ulahodí jej miesto v prírodnej alebo bylinkovej záhrade. Prirodzene rastie aj na mnohých miestach aj vo voľnej prírode, výborne dokáže rásť aj v záhradách a dokonca v kvetináčoch.
Ako pestovať trebuľku
Pestuje sa ako dvojročná rastlina, no ide o trvalku, ktorá sa v ideálnych podmienkach rozširuje aj samovýsevom. Pestuje sa síce predovšetkým kvôli perovitým deleným listom, no zároveň krásne kvitne bielymi jemnými súkvetiami. Využiť na dochucovanie jedál môžeme dokonca aj dozreté a vysušené semená.
Rastlina obľubuje svetlejšie miesta, no ak porastie v polotieni, jej listy budú aromatickejšie. Darí sa jej v priepustnej a ľahšej pôde, ktorá by nemala na dlhšiu dobu vysychať. Mala by byť tiež dobre zásobená živinami, v rámci prípravy pestovateľského miesta nezabúdame zakomponovať dobre vyzretý kompost.

Pozor na miesto a hĺbku pri výseve
Trebuľku si najrýchlejšie vypestujeme zo semien, ktoré bežne dostaneme kúpiť v dobre zásobených záhradníctvach. Vysievame ich do riadkov, no môžeme zvoliť aj výsev naširoko, hoci v tomto prípade bude zložitejšia likvidácia buriny v poraste. Semená by nemali byť vysiate príliš hlboko, optimálna hĺbka výsevu je pár milimetrov.
Potrebné je však zvoliť také miesto, odkiaľ už vyrastené rastliny nebudeme presádzať. Na presádzanie je totiž trebuľka veľmi citlivá a väčšina takýchto pokusov skončí postupným chradnutím presádzanej rastliny. Presadiť si však ešte môžeme opatrne veľmi mladé rastliny, pričom je ideálne presadiť ich aj s trochou pôdy.
Počas sezóny žiada rastlina dostatok vlahy. Vďaka pravidelnému zberu listov sa bude zahusťovať a jej životnosť sa predĺži. Ideálne je rastliny nenechať vykvitnúť, tým sa totiž znižuje kvalita listov. Ak však budeme chcieť, aby sa táto bylinka sama rozšírila na ďalšie miesta v rámci záhona, necháme ju vykvitnúť a umožníme, aby jej dozreli aj semená.

Trebuľková vňať z kvetináča
Ak nemáme záhradu, vypestovať si čerstvú trebuľkovú vňať môžeme aj v kvetináči. Ten by však nemal byť príliš malý ani plytký, pretože by v ňom vysychal rýchlo substrát, čo táto rastlina neznáša.
Semená vysejeme na povrch substrátu a zľahka ich zasypeme, prípadne len pritlačíme k substrátu. Nezabúdame na pravidelné zavlažovanie, substrát by nemal na dlhšiu dobu preschnúť. Kvetináč s vysiatou trebuľkou postavíme na chránené polotienisté miesto.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Dobry den prosim vas je mozne ze by som mohla presadit hrasok na ine miesto ? Bo…