Takto si určíte typ pôdy v záhrade a vylepšíte ju

Dalo by sa povedať, že pôda je skutočný poklad záhrady. Do veľkej miery od nej závisí, aké rastliny sú na pozemok vhodné a ako sa im bude dariť.

Výsadba malej rastlinky do pôdy, malé záhradné náradie

Pôda sa vyvíjala miliardy rokov a nie je to mŕtvy, ale živý výtvor prírody. Žije v nej ohromné množstvo baktérií a drobných živočíchov. Neustále v nej prebiehajú rôzne chemické, biologické a fyzikálne procesy, vďaka ktorým je úrodná.

Špinavé ruky na pôde v záhrade

Ornicu treba chrániť

Základ je nemiešať ornicu, čiže vrchnú úrodnú časť pôdy, s podorničím. Keď sa na pozemku chystáme vykonávať terénne úpravy vrátane stavby chodníkov či výkopy na jazierko alebo bazén, necháme ju zhrnúť nabok. Ide o približne 30-centimetrovú vrstvu a spoznáme ju podľa tmavšej farby. Kopčeky zhrnutej ornice nesmú byť vyššie, ako je 1,3 metra, inak v nej začnú prebiehať nezdravé procesy. „Mŕtvu“ hlinu z výkopov, z podorničia, je vhodné nechať odviezť alebo ju použiť na modeláciu terénu. Pozor, navrstvíme ju zase len na podorničie, nie na ornicu. Keď sa stavebné práce v záhrade ukončia vrátane chodníkov, spevnených plôch, položenia vonkajšej elektroinštalácie alebo rúrok na vodu či odpad, môže sa ornica z kopčeka vrátiť späť. Často je toto lepší spôsob ako dať si namiesto pôvodnej ornice priviezť pôdu ktovie odkiaľ.

Rýľovanie záhrady

Akú pôdu máte v záhrade?


Spýtajte sa starších, skúsených miestnych sedliakov alebo nahliadnite do pôdnej mapy SR. Odborne zdatnejším veľa napovie konkrétne stanovište, potom farba, konzistencia, zrnitosť, pach pôdy a aj rastliny, ktoré tu prirodzene rastú.

Prečítajte si tiež: Vápnenie pôdy: Dôležité opatrenie pred koncom roka!

Pôdu vezmite do rúk, medzi prsty v suchom, vlhkom aj mokrom stave. Ťažké ílovité pôdy sú za vlhka mazľavé, za sucha tvrdé takmer ako kameň. Silne piesčité pôdy sa v medzi prsatmi rozpadajú, aj keď sú vhké či mokré. Dobrá štruktúra je drobnohrudkovitá. Za sucha sa pod tlakom prstov rozpadne na drobnejšie hrudky a za mokra nie je mazľavá.

Pôda v rukách

Ako vylepšiť pôdu?

V niektorých oblastiach pôdu na pestovanie netreba vôbec vylepšovať, v iných to nie je na škodu. Problémom sú ťažké ílovité pôdy, ktoré zle prepúšťajú vodu. Vylepšujeme ich pridaním piesku, jemného keramzitu, kompostu alebo rašelinového substrátu. Pri silne piesočnatých pôdach, ktoré, naopak, vodu prepustia príliš rýchlo, má zmysel priviezť zdravú vrstvu ílovitej pôdy. Všetko, čo pridáme, dobre premiešame s existujúcou ornicou.

Zakvitnutá záhrada

Podľa správnej diagnózy

Niekedy sa stáva, že rastliny neprospievajú len v niektorej časti záhrady. Keď pozemok vlastníte dlho, zamyslite sa, čo tam bolo. Možno váš dedo pri výkope pod kôlňu zmiešal podorničie s ornicou. Alebo na mieste dlhé roky stáli neizolované chlievy a v pôde je pre korene neznesiteľný a páliaci prebytok živín. Keď neviete, kde je problém, laboratórny rozbor pôdy prezradí, čo je vo veci. Často sa ukáže, že je v nerovnováhe kombinácia dôležitých prvkov. Správna diagnóza vedie k úspešnému riešeniu.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: ornica | pôda | zem