Tajomné prísady do substrátov: Čo dokáže vermikulit, biouhlie či hydrogél?

Okrem bežnej rašeliny či kompostu sa čoraz viac využívajú špeciálne prísady, ktoré zlepšujú štruktúru pôdy, zadržiavajú vlhkosť alebo dokonca chránia rastliny pred chorobami. Čo dokáže vermikulit, biouhlie či hydrogél?

Súťaž o novú kuchyňu v hodnote 10 000 € Nová kuchyňa aj so spotrebičmi úplne zadarmo? Chcem ju! ⟶

Tajomné prísady do substrátov
Špeciálne prísady zlepšujú štruktúru pôdy, zadržiavajú vlhkosť alebo chránia rastliny pred chorobami. Foto: Shutterstock

Pri pestovaní rastlín zohráva kľúčovú úlohu správny substrát, pričom dnes si môžeme zakúpiť hotové zmesi prispôsobené rôznym potrebám. Ak si však substrát miešame sami, okrem tradičných materiálov (pôda, listovka, rašelina, piesok či kompost) máme k dispozícii aj novšie prísady, ktoré dokážu výrazne zlepšiť jeho vlastnosti.

Mykorízne huby

Mykorízne huby vytvárajú symbiotický vzťah s koreňmi rastlín, čím zlepšujú ich schopnosť prijímať vodu a živiny, najmä fosfor. Buď si priamo kúpime substrát, ktorý ich obsahuje (označuje sa ako supresívny), alebo si ich zadovážime vo forme prášku. Prášok pri výseve nasypeme priamo na semená, alebo ho pri výsadbe či presádzaní aplikujeme priamo na korene.

Mykorízne huby
Mykorízne huby Foto: Shutterstock

Vermikulit

Najčastejšie sa používa pri výsevoch na zasypanie semien v tenkej vrstve (1 – 3 mm), kde pomáha udržiavať vlhkosť a chrániť semená pred vysychaním. Môže sa primiešať aj do výsevného a pestovateľského substrátu v pomere 10 – 20 % objemu, čím zlepšuje zadržiavanie vody a jeho prevzdušnenie.

Vermikulit
Vermikulit Foto: Shutterstock

Perlit

Primiešava sa do substrátu na prevzdušnenie a zlepšenie jeho štruktúry a priepustnosti. Odporúčaný pomer je 10 – 20 % objemu vo výsevnom alebo 10 – 30 % v pestovateľskom substráte. Nepoužíva sa na zasypanie semien, pretože je príliš ľahký a tiež by ich mohol vysušiť.

Perlit
Perlit Foto: Shutterstock

Hydrogél

Neodporúča sa do výsevného substrátu, pretože zadržiava nadmerné množstvo vody, čo môže viesť k hnilobe semien. Prospešný však môže byť v pestovateľských substrátoch pre rastliny v kvetináčoch alebo vo vonkajších záhonoch s piesčitou pôdou, kde pomáha udržiavať vlhkosť.

Hydrogél
Hydrogél Foto: Shutterstock

Biouhlie

Nie je vhodné do výsevného substrátu, pretože môže meniť jeho pH a ovplyvniť dostupnosť živín. V pestovateľských substrátoch však pomáha zlepšiť štruktúru, viazať živiny a podporovať mikroorganizmy. Aby na začiatku neodčerpávalo živiny, je dobré ho pred použitím „nabiť“, napríklad namočením do kompostového alebo bylinného výluhu.

Biouhlie
Biouhlie Foto: Shutterstock

Kokosové vlákno

Môže nahradiť rašelinu vo výsevnom aj pestovateľskom substráte, a to až do 30 – 50 % objemu. Pred použitím je potrebné ho navlhčiť, aby sa aktivovalo a správne hospodárilo s vodou.

Kokosové vlákno
Kokosové vlákno Foto: Shutterstock

Zeolit

Zeolit je anorganický minerál s mikropórovitou štruktúrou. Pridáva sa do výsevného aj pestovateľského substrátu v malom množstve (do 10 %) na reguláciu vlhkosti a zadržiavanie živín. Nie je vhodný na zasypanie semien. Pred použitím ho možno vopred „nabiť“ živinami, napríklad namočením do kvapalného organického hnojiva, aby neodčerpával živiny z pôdy.

Zeolit
Zeolit Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku