Tam, kde sa iným druhom nedarí, dokážu tieto nevysoké rastliny vytvoriť súvislú zelenú pokrývku a prekvapiť bohatým kvitnutím. Zapôsobiť dokážu aj v chladnejších mesiacoch roka.

Rozchodníky (Sedum) upútajú peknými listami, kvetmi a veľakrát aj rastovou formou. Oslovia pestovateľov začiatočníkov, no svojou rozmanitosťou a farebnosťou nadchnú aj skúsenejších milovníkov zelene. Väčšina ľudí si ich spája so skalkami.
Využitie však môže byť oveľa širšie a zaujímavejšie. Existuje obrovské množstvo druhov a aj odrôd tejto trvalky, pričom každoročne je sortiment dopĺňaný o ďalšie novinky. Niektoré z novovyšľachtených rozchodníkov sa dokonca môžu pýšiť prestížnymi oceneniami, ktoré udeľujú špičkoví záhradní odborníci. Vďaka iným sa zas môže stať záhrada farebnejšia aj počas zimy.
Ide o rastom nižšie rastliny, ktoré sa vyznačujú silne zdužnatenými listami a dekoratívnymi, najčastejšie päťpočetnými kvetmi, ktoré sú usporiadané v súkvetiach. Môžu byť biele, ružové, žlté, bordové alebo takmer fialové. Farbami však pri mnohých druhoch a odrodách hýria aj tvarovo rozmanité listy, môžu byť sviežo zelené, žlté, bordové, sivé alebo aj trojfarebné – bielo-ružovo-zelené. Ich farebnosť sa môže meniť v závislosti od svetelnej intenzity či teploty.
Ako a kde pestovať rozchodníky
Rozchodníky sú rýchlorastúce rastliny. Na stanovištiach, ktoré im vyhovujú, sa dokážu nádherne rozrásť. Využijeme ich pri výsadbe skaliek, suchých kvetinových múrikov, extenzívnych striech, štrkových plôch, okrajov záhonov či vo vegetačných nádobách. Sú ideálne na plošné výsadby, kde je suchá pôda a celodenná slnečná páľava, čo sú napríklad práve strechy. Veľkou prednosťou týchto rastlín je aj vysoká regeneračná schopnosť. Ak aj dôjde k poškodeniu rastliny, netrvá dlho a opäť sa ukáže v plnej nádhere. Dajú sa jednoducho a rýchlo rozmnožiť.
Niekoľko druhov rozchodníkov nájdeme rásť prirodzene aj u nás vo voľnej prírode, prevažne na nehostinných miestach so suchou a kamenistou pôdou.
Tieto trvalky potrebujú slnečné miesta, časť druhov však znesie aj krátky polotieň. V tieni sa im nedarí. Čím viac majú slnka, tým sú intenzívnejšie vyfarbené a zároveň kompaktnejšie. Pri nedostatku svetla sú redšie olistené, vytiahnuté a aj slabšie kvitnú. Dôležitá je pre ne priepustná, suchšia, ideálne piesočnatá alebo aj štrkovitá pôda. Pri pestovaní v kvetináčoch je nevyhnutná drenážna vrstva.

Výsadba a starostlivosť o rozchodníky
Jedince s celistvým koreňovým balom alebo aj bez neho sadíme počas celej sezóny. Stačí dokonca do mierne vlhkej pôdy pozapichovať kúsky stoniek, čoskoro sa zakorenia a vytvoria pekné porasty. Pri plošnej výsadbe dávame na štvorcový meter asi 15 rastlín. Konkrétne množstvo sa však pri jednotlivých druhoch môže líšiť. Na strešné výsadby využívame predpestované rozchodníkové koberce.
Čerstvo vysadené rastliny zavlažíme, neskôr to už nie je potrebné, s výnimkou dlhotrvajúceho letného sucha. Prihnojovanie nevyžadujú. Na stanovištiach s ideálnymi podmienkami nebývajú napádané škodcami ani netrpia chorobami.
Pestovanie rozchodníkov
Výsadba: marec – október
Rozmnožovanie odrezkami: marec – september
Kvitnutie: júl – október
5 druhov rozchodníkov, ktoré nadchnú každého milovníka zelene
Rozchodník skalný ‘Angelina’ (Sedum reflexum)
Obľúbený a vďačný druh. Odroda ‘Angelina’ sa vyznačuje ihlicovitými listami sfarbenými do žltozelena. Počas chladných dní nadobúda rastlina jemný bronzový nádych. V lete kvitne nažlto. Uplatní sa v skalkách, múrikoch, v štrkových záhonoch a strešných záhradách. Dokáže tiež efektne prevísať z kvetináčov.
v × š.: 15 × 30 cm

Rozchodník biely (Sedum album)
Ide o drobnolistý druh, ktorý vytvára husté a súvislé porasty. Počas zimy prekvapí bordovo sfarbenými listami. Prirodzene sa vyskytuje aj vo voľnej prírode, kde sa rozrastá na skalách a v rôznych skalných štrbinách. Začiatkom leta rozkvitá bielymi kvetmi. Hodí sa do strešných výsadieb, skaliek aj k chodníkom.&
v × š.: 10 × 25 cm

Rozchodník pochybný (Sedum spurium)
Často pestovaný druh s pekne tvarovanými zelenými, bordovými alebo aj panašovanými listami a najčastejšie ružovými plochými súkvetiami. Tie sa objavujú v druhej polovici leta až začiatkom jesene. Rýchlo sa rozrastá. Hodí sa do skaliek, múrikov, k schodom, do štrkových plôch a aj na okraje záhonov.
v × š.: 15 × 35 cm

Rozchodník kamčatský (Sedum kamtschaticum)
Husto olistený druh sa vyznačuje veľmi rýchlym rastom a mimoriadne bohatým kvitnutím. Listy sú najčastejšie sýtozelené, niekedy panašované. Ploché súkvetia sú žlté a rozkvitajú v prvej polovici leta. Využijeme ho do skaliek, múrikov, strešných výsadieb a aj ako náhradu trávnika na slnečných a suchých miestach.
v × š.: 15 × 35 cm

Rozchodník prudký ‘Aureum’ (Sedum acre)
Veľmi nízky a plazivý druh vytvárajúci malé vankúšiky. Prirodzene sa vyskytuje aj vo voľnej prírode. Odroda ‘Aureum’ sa pýši listami sfarbenými do žltozelena. Začiatkom leta sa objavujú drobné žlté kvety. Uplatní sa v skalkách, strešných výsadbách, v suchých múrikoch a aj v štýlových kamenných korýtkach.
v × š.: 5 × 15 cm

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dostala som rozchodnik (taky ten fialovo/staroruzovo kvitnuci) v kvetinaci na sv…