Radosť z okrasnej záhrady nekončí: 7 najkrajších rastlín jesene

Jeseň sa do záhrad vkráda potajomky a postupne, no jej prítomnosť prezrádza vôňa dozrievajúceho ovocia a hrozna, bohatá úroda plodov okrasných drevín, ale i sfarbené listy rastlín po prvých chladnejších nociach.

Jesenná kytica

Záhradná sezóna však ani zďaleka nekončí. V októbri kvitne najmä veľa pekných trvaliek. No nie sú to len chryzantémy, ktoré v záhrade vykúzlia spolu s trávami a drevinami príjemne hrejivú atmosféru. Exteriér si môžeme skrášliť aj niečím, čo je pre toto ročné obdobie typické, a to buď v aranžmáne, alebo vo váze.

Prilbica Carmichaelova ‘Cloudy’ (Aconitum carmichaelii)

Pre túto odrodu sú typické kvety sfarbené do jemných odtieňov fialovej kombinovaných s bielou. Kvitne v septembri až v októbri. Prilbica sa hodí najmä do prírodných, chalupárskych a vidieckych záhrad. Ale pozor, nedarí sa jej všade. Obľubuje polotienisté a chladnejšie stanovištia s vlhkou a humóznou pôdou. Na príliš slnečných pôdach so suchšou pôdou a na miestach s vysokými teplotami živorí.
v. × š.: 80 × 40 cm

Prilbica
Prilbica, foto: Shutterstock

Na záhon aj do kytíc

Od leta až do prvých mrazov rozkvitajú georgíny. Ohromné sú v kyticiach alebo len tak vo váze. Po prvom mraze vyberieme ich hľuzy z pôdy a uložíme do pivnice. Keďže záhon georgín zakladáme každý rok nanovo, môžeme k nim naplánovať rôzne letničky. V tomto prípade vznikla veľmi efektná kombinácia jednoročnej trávy s odrodou georgíny s tmavými listami a broskyňovo-marhuľovými kvetmi. Čaro ich spojenia znásobuje príjemne pofukujúci jesenný vetrík.

Georgína ‘Happy Single’ (Dahlia)

Sortiment georgín je obrovský, navyše ide o vytrvalo kvitnúcu okrasnú rastlinu. Vybrať si môžeme vyššie, stredne vysoké aj nižšie odrody a práve tie sú vhodné na založenie netradičného jesenného kvetinového záhona. Porast plný kvetov docielime na slnečnom mieste s výživnou pôdou.
v. × š.: 60 × 60 cm

Georgíny a jačmeň
Georgíny a jačmeň, foto: Shutterstock

Jačmeň hrivnatý (Hordeum jubatum)

Krehko pôsobiace steblá a klasy tejto jednoročnej okrasnej trávy nadchnú najmä romantikov. Ide o menej pestovanú a nedocenenú okrasnú trávu, ktorá sa rýchlo rozrastie na slnečných stanovištiach s mierne vlhkou pôdou.
v. × š.: 70 × 40 cm

Jesenný aranžmán

Slnečné jesenné dni sú ako stvorené aj na vytvorenie originálnych jesenných aranžmánov. Namiesto košíčka či nádoby môžeme použiť tekvicu. Odstránime dužinu a do vnútra vložíme už vodou nasiaknutú zelenú aranžovaciu hmotu.

Cínia pôvabná (Zinnia elegans)

Kvety tejto letničky vydržia vo váze s vodou prekvapivo dlho. Obdivovať môžeme aj širokú paletu sýtych odtieňov okvetných lístkov. Len čo odrežeme niektorý z nich do vázy, zakrátko prekvapí novou kvetinovou nádielkou. Obľubuje slnečné miesta. Patrí k stáliciam vidieckych kvetinových záhonov.
v. × š.: 50 × 40 cm

Cínia, rudbekia a arónia
Cínia, rudbekia a arónia, foto: iStock.com

Rudbekia strakatá (Rudbeckia laciniata)

Vyšší druh, ktorý tvorí mohutnejšie trsy, kvitne celé leto a začiatkom jesene. Uplatní sa pri plotoch, v pozadí kvetinových záhonov a poslúži na rozdelenie priestoru. Potrebuje vlhko a pevnú oporu.
v. × š.: 200 × 100 cm

Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa)

Táto ovocná drevina poskytuje cenný úžitok vo forme zdravých plodov, konáriky s nimi využijeme aj na aranžovanie.
v. × š.: 250 × 150 cm

Šperkovnica jesene

Až do prvých mrazov a často ešte aj začiatkom zimy sa na mnohých kroch a stromoch objavujú nové ozdoby v podobe plodov. Okrem skrášlenia záhrady poskytujú aj potravu hladnému vtáctvu. Teraz je priaznivé obdobie na ich výsadbu. Vyberme si z pestrej ponuky a zakomponujme ich na slnečné a dobre viditeľné miesto.

Jarabina mukyňová
Jarabina mukyňová, foto: Shutterstock

Jarabina mukyňová (Sorbus aria)

Atraktívny dlhoveký menší strom sa uplatní v modernej aj vidieckej záhrade. Potrebuje dostatok slnka – teplé lokality, mierne vlhkú a výživnú pôdu. Dobre odoláva znečistenému ovzdušiu.
v. × š.: 10 × 4 m

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada