Prírodne proti kašľu: 7 domácich sirupov, ktoré pomôžu rýchlo a účinne

Kašeľ dokáže znepríjemniť bežnú virózu, akútne ochorenie, no i dlhotrvajúcu rekonvalescenciu po ochorení. Vyčerpáva, dráždi, nedá nám spávať.

Prírodne proti kašľu: Domáce sirupy rýchlo a účinne

Či už ide o produktívny kašeľ s vykašliavaním alebo suchý a dráždivý kašeľ, väčšinou si vieme doplniť liečbu aj o domáce recepty našich starých mám. Často stačí zájsť iba do komory. Cibuľa, cesnak, med, zázvor, majorán a celý rad ďalších prírodných zázrakov nám pomôže postaviť sa na nohy.

Cibuľový sirup proti kašľu

Budete potrebovať:

  • cibuľu
  • med

Postup:

Menšiu cibuľu si nakrájajte na kolieska. Vkladajte do skleneného pohára striedavo plátok cibule a lyžičku medu. Vrstvenie zakončite hojnou lyžicou medu. Po niekoľkých hodinách sa začne tvoriť liečivý sirup. Skladujte ho v chlade a užívajte po lyžičkách niekoľkokrát denne.

Cibuľový sirup

Citrónovo-zázvorový sirup

Budete potrebovať:

  • med
  • zázvor
  • chemicky neošetrený citrón

Postup:

Citrón aj s kôrou a zázvor si nakrájajte na kúsky. Vložte ich do sklenenej uzatvárateľnej nádoby, zalejte medom tak, aby bola vrstva prekrytá, uzatvorte a vložte do chladničky. Sirup začnite užívať v momente, keď zmes pustí šťavu a vytvorí sa sirup želatínovej konzistencie. Lyžičku sirupu pridajte do teplej vody a vypite alebo jednoducho užívajte sirup po lyžičkách a zapite vodou či čajom. Užívajte pri kašli niekoľkokrát denne.

Citrónovo zázvorový sirup

Cesnak: Tradičné domáce antibiotikum

Budete potrebovať:

  • cesnak
  • med

Postup:

Tri väčšie strúčiky cesnaku ošúpte, najemno pomliaždite a vložte do pohárika. Pár minút počkajte a vmiešajte dve lyžice medu. Zmes dôkladne rozmiešajte. V čase choroby si každú hodinu doprajte štvrť lyžičky tohto domáceho zázraku. Prečistí dýchacie cesty a uvoľní hlieny.

Nakrájaný cesnak

Majoránka uvoľňuje hlieny

Budete potrebovať:

  • majoránka

Postup:

Táto voňavá bylinka pomáha pri dusivom kašli, vykašliavaní a uvoľňovaní hlienov. Čaj z nej má príjemnú lahodnú chuť aj vôňu a výborne uvoľňuje dýchacie cesty. Domáci čaj z majoránky si pripravíte veľmi jednoducho ako aj klasický čaj. Lyžičku majoránky zalejte vriacou vodou a nechajte 8 – 10 minút vylúhovať. V prípade akútnych problémov pri kašli, nádche a chrípke sa odporúča piť priebežne po dúškoch 2 šálky denne. Čaj je vhodný aj pre deti.

Sušená majoránka

Tymianový sirup proti kašľu

Budete potrebovať:

  • čerstvý alebo sušený tymian
  • med (cukor)

Postup:

Tymianový sirup má príjemnú chuť, je preto obľúbený aj u detí. Na 2 dcl vody použijeme 100 – 200 g cukru alebo medu. Vodu s cukrom zvaríme a pridáme tri vetvičky čerstvého alebo lyžicu (vrecúško) sušeného tymianu. Pár minút povaríme a necháme lúhovať do nasledujúceho dňa. Ak používame namiesto cukru med, pridávame ho až neskôr do vlažnej zmesi. Precedíme a uskladníme v sklenenej nádobe v chlade.

Tymiánový čaj

Zemiakové obklady pomôžu pri bronchitíde

Budete potrebovať:

  • zemiak
  • starú plienku či uterák

Postup:

V prípade neutíchajúceho kašľa vyskúšajte zemiakové obklady. Dva väčšie zemiaky uvarte v šupke domäkka. Roztlačte ich na starej plienke a priložte ešte teplé na hruď a chrbát. Udržiavajte teplé. Obklady sú najúčinnejšie večer po kúpeli, aplikujte ich raz denne.

Bylinkový kúpeľ: Zahreje a utíši

Bylinkový čaj

Teplý uvoľňujúci kúpeľ vám pomôže zrelaxovať a uľaviť od dráždivého kašľa. Do litra vriacej vody vsypeme 2 polievkové lyžice zmesi šalvie a tymianu. Varíme 15 minút, scedíme, ihneď vlejeme do vane a pridáme hrnček kuchynskej soli. Vo vani relaxujte iba pokiaľ je voda teplá. Po kúpeli sa zabaľte do tepla a v prípade potreby aplikujte zemiakový obklad.

 

 

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock