Nemáte čas? Toto je 20 overených tipov na rastliny, ktoré nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť

Rovnako ako neexistuje úplne bezúdržbová záhrada, nenájdeme ani rastliny, ktoré by občas aspoň nejaký „zákrok“ nevyžadovali. Aj tak sa však niektoré z nich dajú považovať za nenáročné. Ktoré to sú?

Súťaž o novú kuchyňu v hodnote 10 000 € Nová kuchyňa aj so spotrebičmi úplne zadarmo? Chcem ju! ⟶

Skalné ruže naaranžované v starej drevenej zásuvke
Medzi nenáročné a vďačné rastliny patria aj skalné ruže. Foto: iStock

Suchovzdorné trvalky

1. Poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis)

Tento okrasný druh ponikleca je známy svojimi veľkými fialovými kvetmi a jemnými chĺpkami na listoch, ktoré ho chránia pred nadmerným slnkom a suchom. Je to suchovzdorná trvalka, ktorá obohatí záhradu v jarných mesiacoch.

2. Skalné ruže (Sempervivum)

Nenáročné, suchovzdorné skalnice majú mäsité listy, ktoré uchovávajú vodu, čo im umožňuje prežiť v suchých a slnečných podmienkach. Sú ideálne pre skalky a suché záhony, kde sa vyžaduje minimálna údržba.

3. Rozchodníky (Sedum)

Rozchodníky sú odolné trvalky, ktoré majú mäsité listy a stonky, ktoré dokážu zadržať vodu. Vynikajú svojou schopnosťou prežiť aj v horúcich, suchých podmienkach a kvitnú krásnymi kvetmi, ktoré lákajú opeľovače.

4. Echinacea bledá (Echinacea pallida)

Echinacea bledá je vysoká trvalka s tenkými okvetnými lístkami v odtieňoch ružovej až fialovej, ktorá je veľmi odolná voči suchu. Je výborným prírodným liekom a atraktívnou rastlinou pre záhrady, kde je potrebné znížiť potrebu zavlažovania.

5. Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)

Tieto suchovzdorné trvalky majú veľké, purpurové kvety, ktoré lákajú včely a motýle. Okrem toho sú známe svojimi liečivými vlastnosťami, najmä v boji proti nachladnutiu a infekciám.

6. Materina dúška úzkolistá (Thymus serpylum)

Táto trvalka s malými, aromatickými listami je skvelá na suché a slnečné miesta, kde odoláva suchu a dodáva záhrade príjemnú vôňu. Nízky rast a hustý porast ju robia ideálnou na použitie ako pôdopokryvná rastlina.

Echinacea bledá
Echinacea bledá Foto: Shutterstock

Nenáročné bylinky

7. Mäta pieporná (Mentha piperita)

Táto aromatická bylina je veľmi odolná a nenáročná na pestovanie, s výraznými čerstvými listami a charakteristickou osviežujúcou vôňou. Ideálna do záhradných kvetináčov alebo na okraje záhonov, kde môže rásť aj v polotieni.

8. Medovka lekárska (Melissa officinalis)

Medovka je rýchlorastúca bylina so sviežimi, citrónovo voňajúcimi listami. Je známa pre svoje upokojujúce účinky a ľahko sa pestuje na slnečných miestach alebo v polotieni.

9. Pažítka (Allium schoenoprasum)

Táto trváca bylina je veľmi nenáročná a rýchlo rastie, poskytujúc svieže zelené listy, ktoré sú výborné do šalátov a na ochutenie jedál. Pažítka je ideálna na pestovanie v kvetináčoch alebo ako okrasná rastlina v záhrade.

10. Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Šalvia je vysoko aromatická bylina, ktorá je odolná voči suchu a vyžaduje len málo starostlivosti. Je to vynikajúca rastlina na slnečné stanovištia, používaná v kulinárstve i na liečebné účely.

11. Tymian obyčajný (Thymus vulgaris)

Tymian je veľmi nenáročný, suchovzdorný a ideálny na pestovanie v slnečných, suchých záhradách. Je to aromatická bylina s bohatými chuťami, ktorá je skvelá do jedál, čajov aj ako prírodná medicína.

Medovka lekárska
Medovka lekárska Foto: Shutterstock

Okrasné dreviny nenáročné na rez

12. Kalina bodnantská (Viburnum × bodnantense ‚Dawn‘)

Tento zimný kvitnúci ker je známy svojimi voňavými, ružovými kvetmi, ktoré sa objavujú už v jeseni alebo na začiatku jari. Je veľmi nenáročný na rez a ideálny pre mierne a slnečné záhrady.

13. Kalina japonská (Viburnum plicatum)

Kalina japonská je obľúbená pre svoj vzpriamený rast a bohaté kvetenstvo. Je to nenáročná drevina vhodná do väčších záhrad, kde môže rásť bez častého strihania. Jej krémovo-biele kvety sa objavujú na jar.

14. Magnólia Soulangeova (Magnólia × soulangeana)

Tento impozantný ker alebo menší strom sa pýši veľkými, ružovými alebo bielymi kvetmi, ktoré sa objavujú skoro na jar. Je veľmi odolná voči prerezávaniu a po pár rokoch pestovania nevyžaduje pravidelný rez.

15. Muchovník Lamarckov (Amelanchier lamarckii)

Tento stredne veľký strom sa vyznačuje krásnym jarnejším kvetenstvom, nasledovaným červenými bobuľami. Muchovník je nenáročný na údržbu a s minimálnym rezom sa bude krásne vyvíjať.

16. Hamamel prostredný (Hamamelis × intermedia)

Okrasný ker s nádhernými žltými alebo oranžovými kvetmi, ktoré kvitnú v zimných mesiacoch. Je veľmi odolný a nepotrebuje časté prerezávanie, ideálny pre zimné záhrady.

Kalina japonská
Kalina japonská Foto: Shutterstock

Menej náročné drobné ovocie

17. Drieň obyčajný (Cornus mas)

Tento skorý kvitnúci strom poskytuje bohatú úrodu žltých alebo červených bobúľ bohatých na vitamín C. Drieň je nenáročný na starostlivosť, odolný voči chorobám a môže byť vysadený na slnečných alebo polotienistých miestach.

18. Maliník obyčajný (Rubus idaeus)

Maliníky sú veľmi nenáročné na pestovanie a dajú sa pestovať v rôznych podmienkach, od slnečných záhonov až po polotieň. Rýchlo rastú a prinášajú šťavnaté červené alebo žlté plody, ktoré sú ideálne do rôznych dezertov.

19. Černice (Rubus fruticosus)

Černice sú pevné a odolné rastliny, ktoré produkujú sladké, tmavé bobule. Vyžadujú len minimum údržby a môžu sa pestovať na oporách, kde sa rozrastú do krásnych a produktívnych kríkov.

20. Ríbezle a egreše (Ribes, Ribes uvacrispa)

Ríbezle a egreše sú nenáročné ovocné kríky, ktoré prinášajú bohatú úrodu červených, čiernych alebo bielych ríbezlí a zelených alebo červených egrešov. Sú ideálne na pestovanie v malých záhradách a vyžadujú minimálnu starostlivosť.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku