Ochrana záhrady pomocou prirodzených predátorov: Ako ich prilákať do záhrady?

Veľa som čítal o biologickej ochrane. Chápem, že ak chcem na svojej záhrade vytvoriť podmienky, musím vylúčiť chemické prípravky. Ako však prilákam ešte viac užitočných predátorov?

Domček pre hmyz

Je pravda, že v tomto období sú mnohé škodce aktívne. Plodovú zeleninu napádajú smútivky, paradajky aj zemiaky masívne ohrozujú vošky (zemiaky ešte aj pásavky) a koreňovú zeleninu znehodnocujú drôtovce. Ani okrasná záhrada nie je v bezpečí a už niekoľko týždňov trpia požermi nosánika vavrínovce alebo červienky.

Riešenie nie je okamžité a vylúčenie chemických prípravkov je len prvým krokom. Tým ďalším je vytvorenie priestoru pre užitočný hmyz. Predátorov v záhrade udržíte, ak v nej nájdu potravu. Keď sa sezóna výskytu ich potravy skončí, najmä chrobáky sa uložia na zimný spánok alebo napríklad lienka jednoducho odletí hľadať si potravu inde.

Vytvorte priestor, v ktorom sa hmyzu bude páčiť

Riešením môžu byť hotely pre užitočný hmyz, kam sa po skončení sezóny mnohé dravce uchýlia. Tie môžu mať rôznu podobu. Kôpky dreva či lístia alebo zväzky dutých paličiek či bambusu, alebo vydlabanej bazy, v ktorých môže hmyz prezimovať. Prípadne stačí, ak necháte chránený kút záhrady „ladom“ a premôžete napríklad nutkanie upratať práchnivejúce drevo a haluzinu z klčovania prestarnutého ovocného stromu z minulých rokov.

Okrem toho je dobré vytvárať v záhrade akési zásobné záhony hmyzích predátorov, kam by ich prilákali vysadené rastliny. Predátory by tu mali dobré podmienky na rozmnožovanie a v prípade rozmnoženia škodlivého hmyzu na úžitkových záhonoch by sem nalietavali. Takouto plochou, kde sa môžu nerušene zdržiavať predátory škodcov, je aj kvetinová lúčka.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada