Nenáročné ostrice skrášlia exteriér aj počas zimy. Viete, kde sa im darí najviac?

Rozmanitosť, odolnosť, jednoduché pestovanie a niekedy i nápadná farebnosť či netradičné súplodia. Aj takto môžeme charakterizovať ostrice.

Ostrica
Foto: Shutterstock

Ide spravidla o nízke trsovito rastúce trávy. Pôvodné druhy ostríc (Carex) rastú voľne v prírode, napríklad na vlhkých miestach v svetlých lesoch. Prenášať ich z prírody do záhrad však nemá význam.

V záhradníctvach či e-shopoch špecializovaných na pestovateľov nájdeme zaujímavejšie druhy a odrody, najmä vždyzelené, ktoré sú výsledkom intenzívneho šľachtenia. Sortiment je rozsiahly, navyše pribúdajú i novinky. Záujem o túto rastlinu vzrástol len nedávno, častejšie sa objavuje v moderných sadovníckych kompozíciách a exceluje aj v kvetináčoch.

S pestrou ponukou ostríc sa stretneme najmä počas jesenných mesiacov. V tomto období máme príležitosť vysadiť si ich do vegetačných nádob a takto nám spolu s ďalšími odolnejšími druhmi skrášlia exteriér počas zimy. Vo voľnej pôde vyniknú v blízkosti okrasných tráv, v štrkových záhonoch, v predzáhradke alebo na okraji zmiešaných kvetinových záhonov.

Väčšina ostríc rastie kompaktne, nezaberie veľa miesta a hodí sa tak aj do menších záhrad. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a najmä osvedčené druhy zvládnu i málo skúsení záhradkári.

Ostrica
Foto: Shutterstock

Polotieň a mierne vlhká pôda

Ostriciam vyhovuje široké spektrum podmienok, no väčšina z nich prospieva v polotieni s mierne vlhkou a nevysychavou pôdou. Druhy a odrody s farebnými listami sú najkrajšie vyfarbené na slnečných miestach, pôda však musí byť vlhšia.

Ideálne obdobie na výsadbu s neporušeným koreňovým balomi bez neho je jar. Vysádzať môžeme aj koncom leta, dôležité je, aby sa rastliny stihli do zimy dobre zakoreniť.

Nedávno vysadené rastliny zavlažujeme, neskôr bude stačiť závlaha len počas najsuchších období. Na jar môžeme ostrice prihnojiť kompostom alebo viaczložkovým hnojivom. Druhy, ktorým na zimu odumiera vrchná časť, na jar ostriháme, tým vždyzeleným odstránime len suché steblá. Novovysadené jedince zakrývame počas prvých zím čečinou.

Ktoré si vybrať?

Ostrica ‘Prairie Fire’ (Carex testacea)

Ostrica ‘Prairie Fire’
Ostrica ‘Prairie Fire’, foto: iStock.com

Menšie a husto olistené trsy sa na slnečnom stanovišti s vlhkejšou a humóznou pôdou koncom leta a na jeseň nádherne vyfarbujú do oranžových odtieňov. Príliš rozrastené trsy musíme pravidelne zmladzovať.
v. × š.: 35 × 30 cm

Ostrica ošimenská ‘Evergold’ (Carex oshimensis)

Ostrica ošimenská ‘Evergold’
Ostrica ošimenská ‘Evergold’, foto: Shutterstock

Vďačná, rýchlo sa rozrastajúca a nenáročná ostrica zaujme panašovanými a oblúkovito prehnutými vždyzelenými listami. Uplatní sa ako podrastová rastlina pod stromami i v nádobách.
v. × š.: 30 × 30 cm

Ostrica ‘Bronze Form’ (Carex comans)

Ostrica ‘Bronze Form’
Ostrica ‘Bronze Form’, foto: iStock.com

Úzke, hnedasté listy vyrastajú v prízemných a veľmi dekoratívnych trsoch. Uplatní sa pri chodníkoch, v štrkových záhonoch aj v nádobách. Potrebuje vlhkú pôdu a počas mrazivých zím bez snehu zakrytie textíliou alebo čečinou.
v. × š.: 30 × 40 cm

Ostrica japonská ‘Irish Green’ (Carex foliosissima)

Ostrica japonská ‘Irish Green’
Ostrica japonská ‘Irish Green’, foto: Shutterstock

Na miestach s ideálnymi podmienkami tvorí súvislejšie porasty s husto olistenými trsmi. Ide o vždyzelenú rastlinu, príťažlivá je aj počas zimy. Koncom jari vyrastajú hnedasté súkvetia.
v. × š.: 45 × 40 cm

Ostrica šedá (Carex glauca)

Ostrica šedá
Ostrica šedá, foto: Shutterstock

Efektný druh s listami typicky sfarbenými do strieborna rýchlo rastie a tvorí úhľadné trsy. Je vhodný do záhonov aj nádob. Uprednostňuje polotienisté stanovište s mierne vlhkou pôdou.
v. × š.: 30 × 30 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada