Našli ste škvrny na listoch hlohu? Ak sa prejaví aj tento príznak, pôvodcom je táto huba

Čo spôsobuje škvrnitosť na listoch hlohu?

Škvrnitosť na listoch hlohu
Foto: archív čitateľky

Podľa symptómov na fotografiách sú rastliny hlohu napadnuté hnedou škvrnitosťou. Je možné, že jeho pôvodcom je patogénna huba Fusicladium pyracanthae. Prejavuje sa tmavohnedými až čiernymi škvrnami, ktoré sa najskôr objavujú na listoch a postupne sa šíria aj na nezdrevnatené výhonky. Typickým príznakom sú aj napadnuté plody, ktoré budú čierne. Pri silnom napadnutí rastlina chradne, keďže opadávajúce listy znižujú plochu potrebnú na fotosyntézu.

Huba prezimuje na opadaných listoch a v rôznych preliačinách či záhyboch na vetvičkách. Na jar, pri teplotách okolo 10 – 20 °C a vlhkom počasí, sa môže infekcia rýchlo rozšíriť, najmä na mladé výhonky a listy, odkiaľ sa ďalej šíri výtrusmi. Vlhké a teplé počasie šírenie ešte podporuje.

Ako postupovať?

Dôležité je pravidelne odstraňovať napadnuté a popadané listy či plody. Pri silnom napadnutí je vhodné vykonať postrek fungicídom a zároveň na listy aplikovať podporný prípravok Chitopron, ktorý aktivuje prirodzenú odolnosť rastlín, spúšťa ich obranné mechanizmy a zlepšuje celkovú vitalitu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk. Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: iisfa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku