Na zazimovanie trvaliek ešte nie je neskoro. Ako sa postarať o tie v kvetináči?

Na dôkladné zazimovanie rastlín nikdy nie je neskoro. Zameškané práce v záhrade, ktoré súvisia s prípravou na zimu, ešte môžeme dobehnúť začiatkom decembra.

Na zazimovanie trvaliek ešte nie je neskoro. Ako sa postarať o tie v kvetináči?

Veľakrát sa zabúda na zazimovanie záhradných rastlín, napríklad drevín alebo trvaliek, ktoré pestujeme vo vegetačných nádobách. Hoci v prípade slabých zím zvyčajne bez problémov prezimujú, je lepšie poistiť sa proti silným mrazom a zabezpečiť im vhodnú ochranu. Vyplatí sa zároveň umiestniť ich na viac chránené miesto, napríklad k stene domu alebo do prázdneho pareniska. Budeme mať istotu, že ich nepoškodí mráz ani silné zimné slnko.

Postarať by sme sa mali nielen o výsadby z tohto roka, ale aj o zakúpené trvalky v plastových kontajneroch, ktoré sme zatiaľ nestihli vysadiť. Najdôležitejšie je izolovať nádoby zo spodnej stany, a to tak, aby neboli v priamom kontakte s chladnou pôdou. Zároveň by sme mali izolovať od vonkajšieho prostredia vhodným materiálom aj steny nádob.

Ako pripraviť trvalky v kvetináči na zimné obdobie

1.  Kontrola

Trvalky v kvetináči, neskorá jeseň

Z kvetináča najskôr odstránime všetky suché nadzemné časti, prípadne uhynuté jedince aj s koreňmi.

2. Odstránenie odkvitnutých kvetov

Ostránenie suchých kvetov z kvetináča pred zazimovaním trvaliek

Ponechaným trvalkám odstránime všetky odkvitnuté kvety, ostatné necháme. Ak majú ešte zelenú nadzemnú časť, nestriháme ich.

3. Umiestnenie do prepravky

Zazimovanie trvaliek v kvetináči

Kvetináč vložíme do menšej plastovej prepravky. Na dno dáme vrstvu opadaného lístia. Okolo sa zmestia malé kvetináče s trvalkami.

4. Vyplnenie priestoru

Zazimovanie trvaliek v kvetináči

Medzi steny prepravky a črepníka sústredíme ďalšie opadané lístie. Prepravku umiestnime na chránené miesto k domu alebo do voľného pareniska.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada