Na čo si dať pozor pri výbere záhradného domčeka

Máme záhradu – okrasnú aj úžitkovú. Aby sme ušetrili miesto, náradie, hnojivá a kosačku skladujeme v garáži. Tam sa však teraz nedá skoro ani hýbať, a preto uvažujeme nad malým záhradným domčekom. Máte pre nás nejaký tip, ako vyberať a na čo pritom nezabudnúť?

Záhradný domček na jeseň

Aby ste sa mohli na domček spoľahnúť a uskladniť v ňom aj záhradný nábytok, bicykle či jazierkovú technológiu, mal by spĺňať isté parametre. Predovšetkým – drevo, z ktorého sa zostavuje, by malo byť technicky vysušené, a tým by mala byť zaručená jeho stálosť. Drevo nesmie po montáži ďalej pracovať, meniť svoj objem či tvar, aby stavba zostala stopercentne stabilná a trváca. V závislosti od účelu záhradného domčeka by mali mať steny hrúbku, ktorá sa pohybuje na spodnej hranici cca 2 cm a dosahuje takmer 3 cm. Základové hranoly by mali byť chemicky ošetrené, teda impregnované ochrannými prostriedkami. Veľmi praktické sú steny z masívu so systémom pera a drážky a vstavané kovové prahy.

Mohlo by vás zaujímať: Ako si postaviť zateplený záhradný domček

Veľkej popularite sa v posledných rokoch tešia stavebnicové systémy, ktoré si dokážete zmontovať v záhrade aj svojpomocne. Súprava obsahuje ohobľované na mieru pripravené dielce, ktoré zmontujete často len sami, prípadne s jedným pomocníkom za pár hodín. Súčasťou sú kovania, okenné rámy a okná s dostatočne hrubým sklom. Zväčša stavebnica neobsahuje strešnú krytinu. Pre dlhšiu životnosť sa neodporúčajú lepenky, ale kvalitná strešná krytina. S jej váhou stavebnica počíta ako s primeraným zaťažením bez rizika narušenia stability domčeka. Na vás je potom aj ochranný náter opracovaného dreva, prípadne ďalšie doplnky a dekorácie.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada