Myši a potkany: Nepozvaní návštevníci

Žijú s nami v záhrade celý rok, často o nich ani nevieme. Majú dosť potravy a bezpečné úkryty. No na jeseň sa situácia mení. Kvôli potrave a teplému úkrytu neváhajú vstúpiť do nášho domu. A to aj bez opýtania. 

Myši a potkany: Nepozvaní návštevníci

Likvidujú uskladnenú úrodu, prehryzú, čo im stojí v ceste. Napríklad, ohrýzajú káble, aby z ich mäkkej izolácie získali materiál do pelechu, navyše – všade nechávajú trus. Čo je však ešte horšie, pri tesnejšom kontakte s nimi máme väčšiu šancu na niektorú z chorôb, ktoré hlodavce prenášajú, napríklad nebezpečný zápal mozgových blán. Niektoré hlodavce sú totiž medzihostiteľmi kliešťov, a ak je niektorý kliešť nositeľom ochorenia, už len exkrementmi hlodavca sa v priamom kontakte môže nakaziť aj človek.

Drobné hlodavce však môžu prenášať aj besnotu, preto môže byť aj ich uhryznutie nebezpečné. Možností na priamy kontakt je práve teraz neúrekom. Myši a potkany totiž hľadajú útočisko, kde sa v zime uchýlia. Rodinné domy, staré domy, drevenice a stavby sú často ideálnym miestom, kde nájdu sucho a teplo.

Myši a potkany: Nepozvaní návštevníci

Nie sú pred nimi v bezpečí rodinné domy, ale ani piate poschodie v paneláku nie je uchránené, pretože myši a potkany vyliezť škárou medzi panelmi. Pazúrikmi sa dokážu prichytiť aj na viacerých druhoch omietok. Balkóny ako skladiská potravín a suchých chlebov sa tak môžu stať nielen kŕmidlom, ale aj ich domovom. Z balkóna je to občas cez vetrák len na skok do špajzy.

Čo sú zač?


Každý pozná myš, no vedeli ste, že myši zjedia prakticky čokoľvek? Priemerná myš sa dožije síce 1 – 2 roky, ale neuveriteľne rýchlo sa rozmnožuje. Navyše sú to relatívne inteligentné zvieratá. V nebezpečenstve totiž dokážu predstierať smrť, aby sa ochránili.

Odvaha im síce nechýba, no aj tu majú svoje limity. Napriek tomu, že myš dokáže prežiť pád z pomerne veľkej výšky, sama dobrovoľne skočí málokedy. Telo myši disponuje nevídanou flexibilitou. Maličká myš sa totiž dokáže prestrčiť cez dieru s priemerom 6 mm. Bežnému potkanovi stačí diera s veľkosťou väčšej mince.

Myši a potkany: Nepozvaní návštevníci

Na rozdiel od myši sa potkan dožíva väčšinou menej než 12 mesiacov. Jeho najväčšou zbraňou je silný čuch, zrak i sluch, ktorý ho vždy dovedie k potrave. Prekážky zdolávajú potkany za pomoci silných zúbkov. Dokážu prehrýzť kov, ale aj sklo. Ich zuby sú žlté a rastú po celý život. Chvost býva rovnako dlhý ako ich telo a slúži im najmä na reguláciu teploty a udržiavanie rovnováhy. Potkany sú navyše vynikajúci plavci. Majú vynikajúcu orientačnú schopnosť, pamäť, ale aj inteligenciu.

Myš a potkan majú takmer rovnaké vlastnosti pri rozmnožovaní. Je potrebné si uvedomiť, že samica potkana alebo myši je gravidná necelý mesiac a rodí okolo 10 potomkov. O pár hodín po pôrode dokáže splodiť ďalšiu várku potomstva, a tak môžete mať v priebehu 1 roka a v prípade dostatku potravy doslova inváziu hlodavcov. Pritom stačí len 1 gravidná samica, ktorá sa úspešne dostane do dobrej skrýše s potravou.

Ako sa ich zbaviť?

Zbaviť sa ich môžete pomocou plašičiek, pascí aj prevenciou. Dobré sú domáce drobné šelmy, mačka a pes. No najspoľahlivejšie fungujú moderné mäkké návnady, ktoré neškodia domácim zvieratám, ale hlodavce zaručene prilákajú. Jednou z takýchto funkčných mäkkých návnad na myši a potkany je Rodicum pasta.

Myši a potkany: Nepozvaní návštevníci

RODICUM PASTA 150 G

Aktívna látka: bromadiolon (0,05 g/kg)

Návnadu umiestnite na miesta výskytu hlodavcov, na miesta, kde je viditeľný výskyt hlodavcov, čerstvý trus, v blízkosti hniezd a miest, kde sa hlodavce kŕmia. Umiestnite návnady v celej napadnutej oblasti.

Pri napadnutí potkanmi použite návnadu miestami v množstve 200 g. Bodovo ju rozdeľte na 10 m od seba, v prípade veľkého výskytu hlodavcov na 5 m.

Pri napadnutí myšami použite návnadu do 40 g. Bodovo ju umiestnite na 5 m od seba, pri veľkom zamorení znížite vzdialenosť až na 2 m.

V pravidelných intervaloch kontrolujte miesta s návnadou. Dopĺňajte návnadu, ktorá bola zjedená, poprípade znehodnotená počasím alebo znečistená špinou. Zvýšte počet miest s návnadou tam, kde bola návnada úplne zjedená. Nezvyšujte však maximálnu dávku na miesto.

Ako pri všetkých antikoagulantných rodenticídnych prípravkoch, hlodavec uhynie o niekoľko dní po požití návnady, v priemere 4 – 10 dní.

Myši a potkany: Nepozvaní návštevníci

Nová nástraha na myši a potkany

Rodicum Pasta je najnovšia forma nástrahy proti hlodavcom (myši, potkany, krysy atď.).

  • Nová atraktívna príchuť účinne privábi hlodavce.
  • Obsahuje BITREX (horkasté činidlo), ktoré spôsobuje nekonzumovateľnosť nástrahy necieľovými organizmami (domáce zvieratá, človek ….), má pre ne veľmi nepríjemnú chuť a spôsobuje zvracanie.
  • Obsahuje látku BHT, ktorá urýchľuje „mumifikáciu“ uhynutých hlodavcov, zabraňuje prenikaniu nečistôt do spodných vôd.
  • Nástraha nevyvoláva obranný reflex.
  • Pôsobí už pri jednorazovom požití nástrahy.
  • Vysoká odolnosť nástrahy proti vode a vlhkosti (nerozpúšťa sa), možno ju používať aj vo vlhkých alebo zatopených priestoroch, kanalizáciách a v okolí domov.
  • Aplikuje sa priamo vo vreckách, a preto nehrozí (aj vďaka konzistencii), že hlodavce roztrúsia nástrahu po okolí.

Používajte biocídny prípravok bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu, informácie o prípravku a návod na použitie.

 

Zdroj:  PR článok spoločnosti SBM Life Science, s.r.o.

Tagy: myši | potkany | škodce