Máte veľkú záhradu? Využite časť na zelené hnojenie, odporúča Martin Čurda

Máme veľkú záhradu a už ju nevládzeme celú obhospodarovať. Kamarátka nám poradila, že časť plochy môžeme využiť na zelené hnojenie, takže ma to nebude stáť počas sezóny žiaden čas a robotu.

Facélia
Medonosná facélia je dobrou voľbou zeleného hnojenia. Foto: Shutterstock

Áno môžete tak urobiť. Navyše, zelené hnojenie zlepšuje kvalitu a štruktúru pôdy, pomáha rozvoju užitočných mikroorganizmov, zabraňuje vyplavovaniu živín, zabezpečí lepšie zadržiavanie vlahy a tiež ozdravuje pôdu.

Aké rastliny zvoliť na zelené hnojenie?

Z rastlín sú na zelené hnojenie vhodné:

  • repka,
  • vika,
  • horčica,
  • facélia,
  • pohánka,
  • ďatelina a ďalšie.

Osivo, prípadne jeho zmesi, dostanete bežne kúpiť. Zvoľte ho podľa toho, aký typ pôdy máte, prípadne aj podľa toho, čo plánujete na budúci rok na danom mieste pestovať. Ak to budú kapustovité rastliny, vyhnite sa zmesiam s repkou, pretože sú z rovnakej čeľade. Napríklad facélia je zase výborná medonosná rastlina.

Po vysiatí plochu udržiavajte stále mierne vlhkú. Rastliny nechajte vyrásť do výšky 20 a viac centimetrov a potom pokoste. Nechajte zavädnúť a následne zapracujte do pôdy. Netreba hlboko, stačí plytko. Takto môže byť plocha ponechaná až do jari.

Pohánka
Pohánka Foto: Shutterstock

Ak pôdu nechcete ďalej obhospodarovať…

Keďže však píšete, že pôdu nechcete ďalej obhospodarovať, môžete zvoliť trvalý porast, napríklad ďatelinový. Zvoľte nízkorastúcu ďatelinu plazivú. Baktérie na jej korienkoch obohacujú pôdu o dusík a jej kvety lákajú hmyz.

Druhým variantom je kvetinová lúka, ktorá sa kosí približne dvakrát ročne. Okrem krásy podporíte aj existenciu hmyzu. Pozor však, na kosenie vysokých porastov potrebujete buď ručnú kosu, alebo špeciálnu kosačku. Bežný typ na trávnik si s vysokým porastom lúky neporadí.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada