Martin Čurda radí: Ako bojovať proti moličke cesnakovej?

Niekedy začiatkom júla sme spozorovali na cesnaku dierky, ktoré musel vyžrať nejaký hmyz. Na povrchu sme však nič nenašli, a tak sme si mysleli, že to majú na svedomí slizniaky.

Na jednej rastline sme potom našli tri malé húseničky. O čo išlo a ako sa dá proti nim bojovať? Nechceme v záhradke veľmi striekať chemickými prípravkami. Ďakujem.

Molička cesnaková
Foto: Shutterstock

Podľa vášho opisu išlo veľmi pravdepodobne o larvy moličky cesnakovej (Acrolepia assectella), ktoré sú drobné a žltkasté. Škodia tým, že rozožierajú rastlinné pletivo na listoch cesnaku. Najskôr len na povrchu a potom sa prehryzú dovnútra a vyhryzú chodbičky pozdĺž žilnatiny listov.

Ak nie je infekcia moličkami masívna, rastliny požerky ustoja a nemalo by to mať ani vplyv na úrodu. No v dôsledku poškodenia rastlinného pletiva sa môže sekundárne rozvinúť infekcia bakteriálnymi či hubovými ochoreniami, a to už môže skončiť úhynom celej rastliny.

Ochranou je prevencia

Čo sa týka ochrany, chemický postrek sa vykonáva v čase rojenia dospelých motýľov. No keďže ste túto cestu vylúčili, a ja sa z toho teším, je tu ešte ďalšia možnosť. V prípade napadnutia len niekoľkých listov stačí larvy v chodbičkách ručne popučiť. Je to prácne v prípade napadnutia viacerých rastlín či dokonca desiatok cesnakov, ale dá sa to.

Do ďalšej sezóny je tu jednoduchá, no účinná rada: prevencia. Tá spočíva v ochrannej sieťke. Ak totiž budete pestovať cesnak pod sieťkou, k infikovaniu larvami nedôjde.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada