Máj je prelomový mesiac, čo sa týka všetkých teplomilných rastlín vrátane zelenín. Teploty sú už stabilnejšie, riziko chladných až mrazivých nocí po polovici mesiaca mizne a pribúdajú slnečné dni.

Výsadba teplomilnej zeleniny
Ak už nemáme kam uložiť predpestované priesady zeleniny, dobrá správa je, že v máji ich už môžeme vysádzať priamo na záhony. V prvej polovici mesiaca vysádzame odolnejšie druhy, ako sú kapusta, karfiol, brokolica, kaleráb, kel či kučeravý kel. V druhej polovici môžeme bez obáv vysadiť aj teplomilné plodiny, ako sú uhorky, paradajky, papriky, baklažány či melóny.
Ak sa obávame výkyvov teplôt, na noc prikryjeme záhony bielou netkanou textíliou, ktorá rastliny ochráni nielen pred chladom, ale aj pred škodcami, ako sú skočka kapustová, mlynárik kapustový či vrtivka mrkvová. Teplo v pôde pomáhajú udržať aj mulčovacie materiály. Kapustoviny, plodovú a niektoré listové zeleniny podložíme slamou, vyzretým kompostom alebo tenkou vrstvou jemne posekanej trávy. Mulč znižuje výkyvy teplôt v pôde, obmedzuje rast burín a pomáha udržiavať vlahu.

Májové výsevy
Máj prináša stabilnejšie teploty, no ak bol začiatok jari bohatý na zrážky, zelenina dokáže efektívne využívať vlahu, ktorá sa udržala v pôde. Preto je dôležité nezmeškať výsev rýchlo klíčiacich plodín.
Začiatkom mesiaca môžeme znovu vysiať špenát, ktorý pri pravidelnej závlahe dozrie už o šesť týždňov. Vysievať sa dá aj mangold, hrach, novozélandský špenát, ľadové šaláty, kríčkové aj ťahavé fazuľky, rukola či cukrová kukurica. Ak sme v apríli nestihli vysiať cukety, patizóny a tekvice, urobíme tak teraz, a to priamo do záhona do hniezd po niekoľkých kusoch.

Boj s burinou
Pletie záhonov je nekonečný boj každého záhradkára, no dá sa nad ním aspoň čiastočne vyhrať mulčovaním. Zeleninové záhony mulčujeme materiálmi, ktoré zlepšujú štruktúru pôdy a obohacujú ju o humus bez zmeny jej pH, ako je kompost, slama alebo pokosená tráva. Pri koreňovej zelenine a cibuľovinách uprednostňujeme pred mulčom pravidelné kyprenie pôdy, ktoré tým, že porušíme pôdny prísušok, spomaľuje odparovanie vlahy a zároveň potláča rast buriny.
Burinu v zemiakoch pomáha eliminovať prihrňovanie, keďže pri ňom buriny narušíme. V cibuli a cesnaku vyplievame ručne. Najlepšie je odstraňovať burinu v čase, keď je ešte mladá a pokojne ju po vytrhnutí necháme ležať na pôde. Keď zosilnie a začne kvitnúť, pletie si vyžiada viac námahy a zvýši sa riziko šírenia semien po záhrade.

Ochrana proti škodcom
Zeleninová záhrada je pre škodce doslova prestretý stôl a ak pri ich výskyte nezasiahneme včas, dokážu spôsobiť veľké škody. V máji sledujeme výskyt najmä nepôvodných slizniakov, ktoré sú najaktívnejšie večer po západe slnka, keď padá rosa. Zberáme ich ručne, lovíme do pascí alebo ničíme granulami proti slimákom (pozor, mnohé z nich sú toxické pre ježe). Alternatívou je biologická ochrana pomocou dravých hlístic, ktoré slizniaky aktívne vyhľadávajú a likvidujú. Po vyhubení hlístice prirodzene odumrú, takže sa nemusíme obávať ich premnoženia.
V priebehu mája môžu byť aktívne motýle mlynárika kapustového, ktoré kladú vajíčka na spodnú stranu listov kapusty, kalerábu, karfiolu či brokolice. Spodnú stranu listov pravidelne kontrolujeme a odstraňujeme nakladené vajíčka. Ak sa už vyliahnu húsenice, nečakáme a zeleninu ošetríme insekticídom proti žravému hmyzu, chemickým alebo prírodným. Prevenciou, skôr ako začnú byť aktívne motýle, je zakrytie záhonov bielou netkanou textíliou.
Medzi ďalších nechcených návštevníkov patria vošky, roztočce alebo mínerka mrkvová.

Zalievanie a hnojenie
Májové počasie ešte býva nepredvídateľné. Kým v niektorých rokoch zrážky nechýbajú, iné prinášajú sucho, čomu prispôsobíme objem zálievky. Čerstvo vysadené rastliny potrebujú dostatok vlahy na dobré zakorenenie, aby v nasledujúcich mesiacoch lepšie odolávali nepriaznivým podmienkam.
Pravidelne rastliny zavlažujeme a udržiavame okolo nich dostatočne hrubú vrstvu mulču, ktorá pomáha udržať pôdnu vlhkosť. To však neznamená, že musíme zalievať denne – lepšie je zalievať menej často, ale výdatne. Voda tak prenikne hlbšie do pôdy a podporí rast koreňového systému, pričom zároveň zníži riziko rozvoja hubových ochorení.

Prvé zbery
Záhrada nás už v máji začína odmeňovať za našu prácu a starostlivosť. Zbierame reďkovky, skoré kaleráby či hlávkový šalát. V bylinkovej záhrade už naplno rastie pamajorán, pažítka, yzop, mäta či saturejka. Mladé bylinky sú ideálne na varenie a prípravu čajov, no ak ich plánujeme sušiť, počkáme do júna alebo júla, keď budú mať nižší obsah vody v stonkách i listoch.
Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock, iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte,môžem umiestniť zeleninovú záhradu hneď vedľa živého plotu (buxus)? Nebud…