Májové práce v ovocnej záhrade: Aj teraz nás čaká zopár dôležitých úloh!

Aj keď sme v ovocnej záhrade urobili veľa práce už v predjarí, aj v máji nás ešte čaká zopár úloh.

Súťaž o novú kuchyňu v hodnote 10 000 € Nová kuchyňa aj so spotrebičmi úplne zadarmo? Chcem ju! ⟶

Májové práce v ovocnej záhrade
V máji nás ešte čaká zopár úloh vrátane zberu skorého ovocia. Foto: Shutterstock

Rez kôstkovín

Jablone a hrušky sme už určite dávnejšie ostrihali, v máji je čas na kôstkoviny. Slivky, čerešne, marhule a broskyne znášajú rez veľmi dobre v období rozkvitnutia alebo keď sú už v plnom kvete. Na stromčekoch mladších ako 5 rokov uplatníme výchovný rez, pri starších rastlinách dbáme najmä na odstránenie suchých alebo napadnutých konárov.

Rez ovocných drevín v máji
Slivky, čerešne, marhule a broskyne znášajú rez veľmi dobre v období rozkvitnutia alebo keď sú už v plnom kvete. Foto: iStock

Rez drobného ovocia

Aj drobnému ovociu sme sa určite venovali niekedy počas predchádzajúcich mesiacov. Ak sme však predsa len nestihli ostrihať ríbezle, egreše alebo čučoriedky, určite sa do toho pustíme čo najskôr.

Pri ríbezliach a egrešoch je nevyhnutné odstrániť všetky odumreté konáre a slabé, nadbytočné výhony. Dlhé vetvy skrátime o tretinu ich dĺžky, aby sa korunka pri vetre nepolámala. Pri čučoriedkach sa tesne nad povrchom pôdy odstraňujú celé odplodené konáre, v máji ich spoznáme ľahko podľa toho, že na nich nenarástli kvetné púčiky.

Priväzovanie stromčekov

Skontrolujeme kotvenie mladých, nedávno vysadených stromčekov. Ovocné stromy by mali byť pripevnené bavlneným povrazom k jednému alebo dvom kolom. Priviazanie potrebujú aj stromčekové ríbezle a egreše.

Priväzovanie stromčekov
Ovocné stromy by mali byť pripevnené bavlneným povrazom k jednému alebo dvom kolom. Foto: iStock

Starostlivosť o závlahové misy

Aj v máji v niektorých oblastiach hrozí sucho, preto čerstvo vysadeným ovocným stromom vytvárame okolo kmeňa takzvané závlahové misy. Ide o kruhový vyvýšený val okolo stromčeka, ktorý funguje doslova ako miska, do ktorej nalejeme vodu pri zálievke. Voda sa tak dostane priamo ku koreňom a nerozleje sa po okolí. Proti suchu môžeme ovocné stromy chrániť aj mulčovaním alebo inštaláciou závlahových vakov, ktoré sa upevnia na kmeň.

Hnojenie

Ak sme ovocné stromy nehnojili na jeseň hnojom alebo kompostom a nestihli sme ani skorú jarnú aplikáciu, ešte stále môžeme aplikovať minerálne hnojivá. Rovnomerne ich rozsypeme v blízkosti stromčeka a jemne zapracujeme do pôdy, ak nie je okolie pokryté trávnikom. Potom rastliny zalejeme.

Pre drobné ovocie, ako sú ríbezle, egreše, maliny, černice alebo kamčatské čučoriedky, môžeme použiť pomaly rozpustné hnojivá. Kanadským čučoriedkam, ktoré neznášajú vysoké dávky dusíka ani vápnika, dáme špeciálne hnojivo pre kyslomilné rastliny. Granulované hnojivá aplikujeme na povrch pôdy, no ak sú záhony zamulčované, najskôr mulč odhrnieme, pohnojíme a opäť zahrnieme. Na hnojenie drobného ovocia sú dostupné podľa druhu špeciálne tekuté hnojivá. Dajú sa zaobstarať hnojivá pre čučoriedky, jahody a iné drobné ovocie.

Hnojenie ovocných stromov v máji
Hnojivo rovnomerne rozsypeme v blízkosti stromčeka a jemne zapracujeme do pôdy. Foto: iStock

Ochrana proti škodcom

Ovocné stromy pomerne často napádajú rôzne druhy vošiek, ktoré je dobré čo najskôr zlikvidovať. Prenášajú totiž vírusové choroby, ktoré môžu stromom uškodiť viac než samotné vošky. Vošky pri premnožení spôsobujú aj deformácie koncových výhonkov, ktoré je nevyhnutné odstrániť. Ak sme na jar v korunách stromov rozmiestnili lepové dosky, pred rozkvitnutím ich odstránime, aby sa na ne nenalepil užitočný hmyz.

Prvá úroda ovocia

Znie to neuveriteľne, že už aj v máji sa dá zberať prvé ovocie? Je to možné, keď pestujeme skoré odrody kamčatských čučoriedok, skoré čerešne (tzv. májovky) alebo ak sme v skleníku rýchlili sadenice jahôd, ktoré môžu mať oproti jahodám pestovaným vonku až mesačný náskok.

Galéria k článku

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku