Martin Čurda odpovedá: Pomôžeme ovocným stromom, ak teraz odstránime z kôry lišajníky a starú borku?

Má význam odstraňovať z kôry stromov lišajníky a lúpať teraz aj starú borku na ovocných stromoch? Vraj to pomáha zdravotnému stavu ovocných stromov.

Ochrana ovocných stromov vápenným mliekom
Foto: iStock

Pokiaľ viem, lišajníky stromom nijako neubližujú a je úplne nezmyselné ich z kôry stromov kartáčovať. Čo sa týka borky, tá je tiež prirodzenou súčasťou stromu a jej olúpavanie samotné nijako zdravotný stav dreviny nezlepšuje, no zrejme máte na mysli niečo iné. Stará borka je skvelý úkryt pre prezimujúce škodce. Ak ju teraz olúpete, minimálne časť z nich eliminujete. No tento úkon môžete spraviť až začiatkom jari, keď sa začne všetok život prebúdzať.

Po zničení väčšiny škodcov nebude mať strom lepšiu kondíciu, ale bude musieť čeliť menšiemu tlaku patogénov. Aby sme však toto docielili, nestačí len olúpať starú borku na jar, ale v týchto dňoch zo všetkých ovocných stromov odstraňujeme mumifikované plody a suché listy, ktoré by na jar mohli byť zdrojom nákazy.

Čo ešte urobiť pre zdravie ovocných stromov

Okrem toho v tomto čase prerezávame staršie stromy, hlavne jablone a hrušky. Rezom zmladzujeme aj bobuľové ovocie, ako sú egreše a ríbezle.

No a v neposlednom rade ako ochranu pred zimným slnkom natierame kmene stromov vápenným mliekom. Túto ochranu môžeme urobiť aj neskôr, no ak príde prudké striedanie nočných a denných teplôt, stromom biely náter príde naozaj veľmi vhod. Preto netreba čakať na január, ale o stromy sa postarať ešte v decembri.

Biely náter chráni strom pred praskaním kôry vplyvom kolísania teplôt. Počas zimného slnečného dňa sa tmavá kôra prehreje a keď v noci teploty klesnú hlboko pod bod mrazu, môže prasknúť. Biela farba slnečné lúče odráža.

Text: Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada