So zvyšujúcim sa záujmom o záhradkárstvo sa u nás objavujú aj druhy rastlín, o ktorých sme pred časom ani nevedeli. Medzi nimi je aj kudránia trojlaločná, ktorá môže obohatiť naše záhradky.

Príbuzná moruše a maklúry
Kudránia (Maclura tricuspidata, syn. Cudrania tricuspidata) je príbuzná moruši a menej známej maklúre, ktorá síce nemá jedlé plody, ale môže poslúžiť ako podpník. Pochádza z východnej Ázie, kde sa pestuje aj ako liečivka a využíva každá jej časť – korene, listy, kôra aj plody. Vo svojej domovine dorastá až do 12 metrov, no u nás rastie skôr ako rozložitý ker s výškou 2 až 3 metrov. Typické pre túto rastlinu je bujné odnožovanie od koreňov.
Vedeli ste, že?
Kudránia pochádza z čeľade morušovité, preto sa jej listy používajú ako potrava pre húsenice priadky morušovej, známej ako zdroj suroviny na výrobu hodvábu.
Kudránia je dvojdomá rastlina, čo znamená že na opelenie potrebuje mať v blízkosti samčie a samičie rastliny. Existujú však aj samičie rastliny, ktorú sú partenokarpické, teda tvoria plody aj bez opelenia. Tieto plody neobsahujú semená, čo je ďalšia výhoda takejto odrody. Medzi partenokarpické patrí napríklad odroda ‘Norris’ a ‘Seedless Che’. Plody pripomínajú moruše či maliny, majú červenoružovú až bordovú farbu. Chuť je podobná červenému melónu.
Kudránia má tiež špecifickú vlastnosť – niekoľko sezón za sebou môže zhadzovať plody ešte pred dozretím. Tento jav však časom pominie, keď sa rastlina stabilizuje na danom mieste.

Ako pestovať kudrániu?
Prvou európskou krajinou, kde sa kudránia začala pestovať, bolo Francúzsko už v roku 1862. Táto exotická rastlina je nenáročná na pôdne podmienky. Podobne ako moruša znesie chudobnejšiu pôdu, avšak uprednostňuje, aby nebola príliš vlhká. Vydrží sucho aj teplotné minimum až do – 28 °C, lepšie však prosperuje na teplejšom a slnečnejšom stanovišti.
Rastlina sa prebúdza neskôr, kvitnutie začína až v júni. Dozrieva v októbri až novembri. Na mladších konárikoch tvorí ostne, ktoré sa starnutím vytrácajú. Plody dosahujú v dozretom stave veľkosť 1-2 až 5 cm. Je pre ne je typické, že po dozretí nevydržia dlho čerstvé – to je dôvod, prečo sa s nimi nestretávame v obchodoch.

Potrebuje rez, ale netrpí chorobami
Na tvarovanie sa odporúča zrezávať na 25 % samčie a na 75 % samičie rastliny. Je však najpraktickejšie vysádzať partenokarpické typy. Zatiaľ neboli u nás zaznamenané žiadne choroby či škodcovia, ktorí by kudrániu napádali. Táto odolná drevina je zaujímavým príspevkom do záhrad a rozširuje výber exotických druhov, ktoré môžeme u nás pestovať.
Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Dobry den, neviete nahodou poradit o aky hmyz sa jedna ? Usadili sa v kvetinovej…