Ktoré liečivky zbierať v auguste a čo si z nich pripraviť?

Aj počas augusta máme možnosť nazbierať si niekoľko byliniek a pripraviť z nich tinktúry, čaje, či dokonca víno. Poradíme vám, čo zbierať a ako bylinky využiť.

Rozkvitnutá lúka

Puškvorec obyčajný (Acorus calamus)

Je to trvalka rastúca v močariskách, z ktorej sa vo veku 2 až 3 rokov zbierajú pakorene. Očistené a nakrájané sa sušia pri 40 °C. Obsahuje silice, horčiny, triesloviny, cholín, fytoncídy, slizy, živice. Používa sa na liečbu tráviaceho traktu, zlepšuje kvalitu tráviacich štiav, podporuje chuť na jedlo. Tlmí kŕče, astmatické záchvaty a bolesti hlavy, posilňuje nervovú sústavu, je protialergický a zlepšuje kondíciu chorých a starších. Zvonka sa používa na kúpele pri ekzémoch, pri studených nohách i rukách a pôsobí aj protireumaticky. Puškvorec sa pridáva aj do zubných pást a do likérov. Viac účinných látok sa z neho získa vo forme alkoholických tinktúr.

Puškvorec obyčajný

Rimbaba obyčajná (Pyrethrum parthenium)

Zberáme kvitnúcu vňať a sušíme ju v tieni alebo umelo do 40 °C. Obsahuje silice, pyretrin, triesloviny. Ničí baktérie, pôsobí proti horúčke a zmierňuje bolesť. Výborne pomáha pri migrénach a silných bolestiach hlavy nervového pôvodu, pri chronických bolestiach krížov a krčnej chrbtice, proti čomu sa môže používať i preventívne. Pôsobí proti náhlemu a skokovému rozšíreniu ciev, a práve tým mierni migrény a potláča aj jej sprievodné javy, ako nevoľnosť, závraty, vracanie. Pomáha tiež pri menštruačných problémoch a kŕčoch, mierni predmenštruačný syndróm. Účinkuje pri závratoch a ušných šelestoch. Brzdí zhlukovanie krvných doštičiek, čím zlepšuje prietok krvi.

Rimbaba obyčajná

Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea)

Je to trvalka výslnných strání a svetlých lesov. Zberáme cca 30 cm dlhé byle tesne pred rozkvetom a sušíme maximálne do 35 °C. Obsahuje flavonoidy, triesloviny, horčiny, silice, inulín a mnoho ďalších. Účinkuje močopudne, protizápalovo, protireumaticky a pôsobí aj ako antimykotikum a antivirotikum. Pomáha liečiť zápaly slizníc najmä v močových cestách a v ústnej dutine výplachom a kloktaním. Pri dne pomáha vylučovať kyselinu močovú. Rutín chráni a spevňuje steny kapilár. Má aj antidepresívne účinky. Je to jedna z najdôležitejších tzv. mužských bylín, ktoré sa užívajú pri zväčšenej prostate, a používa sa aj pri liečení prakticky všetkých chorôb urogenitálneho systému. Účinné látky sa lepšie rozpúšťajú v liehu ako vo vode, a preto sú tinktúry účinnejšie. Kontraindikáciou je oslabená srdcová činnosť.

Zlatobyľ obyčajná

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)

Vytrvalá bylina obľubujúca suchšie pôdy. Zberáme kvitnúcu vňať bez spodných zdrevnatených častí. Sušíme v tieni do 35 °C. Pri citlivej pokožke je nutné sa pri zbere na slnku chrániť rukavicami, lebo môže vyvolať zápal kože. Obsahuje veľa účinných látok. Je mnohostranne využiteľný pri poruchách trávenia, menštruačných ťažkostiach a zvonku na ošetrovanie rán. Horčiny podporujú trávenie a uvoľňovanie žlče, čo zlepšuje trávenie tukov a harmonizuje stolicu.

Vďaka siliciam a flavonoidom s antibakteriálnymi, protizápalovými a spazmolytickými vlastnosťami pomáha ľuďom s citlivou sliznicou žalúdka. Reguluje menštruáciu, zmierňuje nadmerné krvácanie a bolestivé kŕče v podbruší. Osvedčil sa ako prastará „vojenská bylina“ pri liečení zranení, kde čerstvo nasekaný a priložený na ranu zastavuje jej krvácanie, dezinfikuje ju a urýchľuje hojenie. Harmonizuje činnosť srdca a zvyšuje jeho výkon. Zlepšuje zásobovanie srdcového svalu kyslíkom, čím zmierňuje funkčnú nedostatočnosť srdca. Je výborný na mastné vlasy a pri nadmernej tvorbe lupín. Pri liečbe sa súčasne neužíva alkohol ani káva. Nie je vhodné jeho nadmerné a dlhodobé užívanie.

Rebríček obyčajný

Recepty z augustových byliniek

Prášok proti nafukovaniu

Zmiešame 50 g puškvorcového prášku, 30 g mletej rasce, 20 g mletého fenikla. Na špičke noža ho podávame po jedle a zapijeme vodou. Pôsobí proti nafukovaniu a na podporu činnosti slinivky brušnej.

Puškvorcová tinktúra

50 g puškvorcového prášku zalejeme 200 ml 70 % liehu a macerujeme 14 dní v uzavretej fľaši. Prefiltrujeme a dávkujeme po kvapkách na kocke cukru.

Puškvorcový čaj

10 g mletého sušeného pakoreňa varíme 8 minút v pol litri vody. Lúhujeme 10 minút a popíjame pri zažívacích ťažkostiach.

Sušený puškvorec
Sušený koreň puškvorca

Rimbabová tinktúra proti migréne

Sklenenú nádobu naplníme do 2/3 nadrobno nakrájanými kvitnúcimi výhonkami, doplníme 45 % pálenkou. Lúhujeme 3 týždne, občas pretrasieme a scedíme. Pri nástupe migrény užívame 5 – 10 kvapiek tinktúry vo vode alebo v čaji pred jedlom každých 30 minút, potom pokračujeme 3-krát denne po 15 – 20 kvapkách. Pri dlhodobom užívaní sa zníži frekvencia záchvatov.

Rimbabový čaj, ktorý pomáha pri menštruácii

1 lyžičku vňate zaparíme šálkou vriacej vody a lúhujeme 7 minút. Tri až šesť týždňov užívame preventívne 3-krát denne 1 šálku proti migréne, bolestivej menštruácii alebo na jej reguláciu. Namiesto čaju možno užívať aj 1 štipku mletej sušenej vňate 3-krát denne s polievkovou lyžicou medu.

Zlatobyľová tinktúra

Do uzatvárateľnej 200 ml nádoby dáme 15 g podrvenej zlatobyle a 15 g prasličkovej vňate. Doplníme 40 % alkoholom a lúhujeme 3 týždne, občas potrasieme, scedíme do fľaše s kvapkadlom. Na preplachovanie močových ciest užívame 3 týždne 3-krát denne 20 kvapiek.

Zlatobyľová tinktúra

Obličkový čaj

Zmiešame 30 g zlatobyle, 30 g brezových listov, 20 g pŕhľavy a 20 g prasličky. 1 lyžičku zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, 20 minút lúhujeme. Pijeme 6 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

Zlatobyľové víno

Sklenený pohár so skrutkovacím viečkom naplníme do polovice čerstvou nasekanou zlatobyľovou vňaťou, doplníme suchým bielym vínom a uložíme na 2 až 3 týždne na chladné miesto. Užívame 2 – 3 štamperlíky denne.

Čaj na detoxikačné a odtučňovacie kúry

Zmiešame 20 g rebríčka, 20 g brezových listov, 20 g púpavových, 20 g pŕhľavových a 20 g mätových listov. 1 lyžičku zmesi zaparíme šálkou vriacej vody, lúhujeme 7 minút. Pijeme 3-krát denne jednu šálku počas 3 až 6 týždňov.

Rebríčkový čaj

Čaj proti menštruačným kŕčom

Zmiešame 20 g rebríčka, 20 g alchemilky, 20 g nátržníka, 15 g rumančeka a 15 g medovky. 1 čajovú lyžičku zmesi zaparíme šálkou vriacej vody, lúhujeme 7 minút. Pijeme 3-krát denne jednu šálku. S kúrou sa začne dva dni pred menštruáciou a užíva sa 1 týždeň po začiatku, preruší sa do ďalšej menštruácie.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada