Fotopostup: Rozmnožte si s nami magnóliu pomocou starého kvetináča a machu

Každoročne na jar zažiari magnólia v nejednej záhrade alebo predzáhradke. Na obdiv vystavuje svoje biele, ružové, bordové alebo dokonca žlté kvety. Ak si túto drevinu chcete rozmnožiť, práve jar je na to ideálna.

Súťaž o novú kuchyňu v hodnote 10 000 € Nová kuchyňa aj so spotrebičmi úplne zadarmo? Chcem ju! ⟶

Rozmnožovanie magnólie
Ak si chcete magnóliu rozmnožiť, jar je na to ideálna. Foto: Shutterstock

Magnólie sú okrasné dreviny, ktoré nás na jar očaria svojimi veľkolepými kvetmi. V našich podmienkach je najčastejšie vysádzaná magnólia Soulangova (Magnolia × soulangeana), známa svojimi veľkými ružovými kvetmi. Táto drevina si vyžaduje slnečné stanovište, chránené pred vetrom, aj dostatok miesta, pretože sa zvykne bohato rozrásť do výšky aj šírky. Má rada pôdu s mierne kyslým pH pre optimálny rast a bohaté kvitnutie. Kúpiť a vysadiť si ju môžeme práve teraz, na jar.

Rozmnoženie magnólie je ďalší spôsob, ako ju získať

Kúpa mladej rastliny nie je jedinou možnosťou, ako si túto krásku s exotickým šarmom zadovážiť. Ak nájdeme vhodnú materskú rastlinu, môžeme sa ju pokúsiť rozmnožiť. Robí sa to tiež teraz na jar.

Osvedčené je napríklad potápanie výhonkov. No vyskúšať môžeme aj ďalší spôsob, pri ktorom získame novú rastlinu priamo na tej materskej. Pri rozmnožovaní magnólie je potrebné vyzbrojiť sa trpezlivosťou. Zakoreňovanie nejaký čas trvá, rovnako tak získanie pekného kvitnúceho jedinca. Ukážeme si, ako na to.

Krok za krokom: Ako si rozmnožiť magnóliu pomocou machu a kvetináča

1. Urobíme zárezy do kôry

Záhradníckym nožom najskôr urobíme do dvojročného výhonka po obvode dva zárezy do kôry, asi 2 cm od seba a tak, aby sme nepoškodili drevnú časť. Kôru opatrne odstránime.

Narezanie konára
Najskôr urobíme do dvojročného výhonka po obvode dva zárezy do kôry. Foto: Miro Pochyba

2. Nasadíme kvetináč na konár

Starý plastový kvetináč pomocou ostrých nožníc z jednej strany rozstrihneme a opatrne nasadíme na úsek konára, kde sme odstránili časť kôry.

Nasadenie kvetináča na konár
Kvetináč z jednej strany rozstrihneme a opatrne nasadíme na úsek konára. Foto: Miro Pochyba

3. Vystelieme kvetináč machom

Vnútro kvetináča vystelieme dostatočným množstvom vlhkého lesného machu aj zvyškami zeminy. Vo vlhkom machu bude v najbližšom období prebiehať zakoreňovanie.

Vyplnenie kvetináča machom a zeminou
Vnútro kvetináča vystelieme dostatočným množstvom machu aj so zvyškami zeminy. Foto: Miro Pochyba

4. Obalíme kvetináč fóliou

Vlhkosť machu zvýšime obalením kvetináča priehľadnou fóliou. Mach musí byť stále vlhký, konárik s prvými korienkami oddelíme a presadíme (najskôr do kvetináča) počas jesene.

Obalenie kvetináča priehľadnou fóliou
Vlhkosť machu zvýšime obalením kvetináča priehľadnou fóliou. Foto: Miro Pochyba

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku