V záhradách a na balkónoch pestujeme mnoho druhov rastlín, ale len máloktoré pochádzajú z tak početného a rozmanitého rodu, ako sú klinčeky. Tento rod zahŕňa širokú škálu farebných kvetov s charakteristickou vôňou.

Klinčeky patria medzi tradične pestované a obľúbené rastliny. Ich latinský názov Dianthus pochádza z gréčtiny a znamená „Diov“ alebo „Boží kvet“. Klasické kvietky klinčekov máme radi pre ich nežné i výrazné farby a špecifickú vôňu, ktorá je typická pre niektoré druhy.
Tento bohatý rod rastlín zdobí záhony v záhradách už od nepamäti. Klinčeky môžu byť jednoročné, dvojročné alebo trvalky, nízke, stredne vysoké aj vysoké. Kvety majú jednotlivé aj v súkvetiach, jednoduché i plnokveté.
Vedeli ste, že?
Mnohé druhy rastú aj vo voľnej prírode, kde potešia naše oči. U nás sa vyskytuje 13 voľne rastúcich druhov, ktoré najčastejšie nájdeme na lúkach, ako napríklad klinček kartuziánsky, klinček slzičkový a klinček zväzkovitý.
Ako pestovať klinčeky v záhradách a na balkónoch
V záhradách a na balkónoch máme bohatý výber klinčekov, ktoré sa dobre kombinujú s inými druhmi rastlín. Na skalky a do balkónových hrantíkov sú najvhodnejšie nízke, vankúšikovité druhy, obvykle jednoročné a dvojročné. Jednoročné klinčeky vysievame už vo februári na okenný parapet, zatiaľ čo dvojročné v júni, aby kvitli na druhý rok po prezimovaní.
Trvalkové druhy môžeme množiť aj delením trsov alebo odrezkami. Odoberieme vrcholové odrezky dlhé 8-10 cm a vo vrchnej časti necháme 3-4 páry listov. Takto upravené odrezky namočíme do zakoreňovacieho stimulátora a opatrne zasadíme do substrátu zmiešaného s pieskom, ideálne v nádobách na lepšiu kontrolu. Zakorenia zvyčajne do 3-4 týždňov a kvitnú na druhý rok.
Klinčeky majú radi priepustné pôdy a slnečné stanovištia.

Najznámejšie druhy klinčekov
Klinček čínsky a záhradný
Medzi najznámejšie druhy patrí klinček čínsky (Dianthus chinensis), ktorý je síce trvalka, ale u nás sa pestuje ako letnička, a klinček záhradný (Dianthus caryophyllus). Oba druhy dorastajú do výšky 20 až 40 cm a majú jednoduché, poloplné aj plné kvety.
Turecký klinček
Veľmi obľúbený je klinček bradatý (Dianthus barbatus), známy tiež ako „turecký klinček“ alebo tradičnejšie „turecký hrebíček“. Tento dvojročný druh je typický tým, že sa často sám vysieva a udržiava si tým porast. Dorastá do výšky 30-90 cm.
Tento druh tvorí trsy s bohatými súkvetiami v rôznych farebných kombináciách od bielej cez rôzne odtiene ružovej až červenej, vrátane tmavších a sýtejších tónov fialovej farby. Typické sú pestré vzory v kvetoch, ktoré tieto klinčeky vytvárajú. Každá rastlina tak pôsobí ako neopakovateľný originál.
Klinček bradatý je obľúbený aj ako rezaný kvet, pretože vo váze vydrží pomerne dlho.

Trvalkové druhy v skalkách a zmiešaných záhonoch
Trvalé druhy sú často doménou skaliek, svahov z prefabrikátov alebo zmiešaných záhonov. Patrí sem napríklad klinček sivý (D. gratianopolitanus), klinček alpínsky (D. alpinus), klinček slzičkový (D. deltoides), klinček peristý (D. plumarius) a klinček bulharský (D. microlepis).
Tieto klinčeky dorastajú do výšky od 8 až do 30 cm, v závislosti od druhu a kultivaru. Kvitnú od apríla do augusta, podľa druhu a podmienok. Ak ich pestujete v nádobách, prípadne v chladnejších lokalitách, odporúčame ich ochrániť pred zimou.

Klasický karafiát
Napokon si spomeňme aj najznámejší a najklasickejší druh, ktorý pozná aj široká verejnosť. Klasický „karafiát“ je kvet, ktorý za socializmu zažil veľkú slávu a po období zabudnutia opäť získava popularitu.
Karafiáty sa vyskytujú tiež v rôznych farebných a typových verziách. Obzvlášť obľúbené, aj u floristov, sú drobnokveté kultivary, ktoré majú všetky znaky karafiátov, len namiesto jedného veľkého kvetu na stonke vytvárajú skupinky menších kvietkov.
Botanicky ide o druh D. caryophyllus, ktorý pochádza z oblasti Stredozemného mora. Odtiaľ sa dostal k nám v 11. – 12. storočí. Pôvodne sa pestoval v kláštoroch a farských záhradách a časom si získal širokú popularitu. Klasické veľkokveté karafiáty sa k nám však dostali až po druhej svetovej vojne z USA. Medzi farebné variácie klinčekov patria aj žlté a oranžové odrody. U nás sa zvyčajne pestovali v skleníkoch na intenzívnu produkciu rezaných kvetov.

Galéria k článku
Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock
Dobrý deň, nevie mi niekto poradiť, či mám teraz pred zimou zostrihať klinčeky v…