Huby a baktérie, pomôcka pri pestovaní priesad

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, ako používať prospešné mikroorganizmy pri pestovaní.

Polievanie záhrady

Odborník a propagátor využívania vzájomne prospešných vzťahov v ekopestovaní Zoltán Tamašek hovorí: „Nech premýšľam hocijako, vždy prichádzam k záveru, že máme čoraz viac problémov pri dopestovaní zdravých a silných priesad. Staré dobré časy, keď sme nosili pôdu na výsev z lesa, sú už minulosťou. Nepremýšľali sme vtedy nad tým, že spolu so zeminou sme si priniesli i množstvo húb a baktérií priamo z lesa. Teraz kupujeme sterilné substráty a myslíme si, že keď do nich dáme dostatok presne vypočítaného umelého hnojiva, rastlinám sa bude dariť. No nie je to vždy tak. Prečo? Lebo nevyužívame podzemných spojencov – prirodzenú sieť húb, ktorá nám má pomôcť s pestovaním, s výživou a dokonca aj s klimatickou krízou.

Zosieťované pod zemou

Iba relatívne nedávno vedci zmapovali obrovské podzemné siete húb. Na našej planéte existujú bilióny kilometrov podzemných a navzájom prepojených hubových vlákien, ktorých spoločný názov je mycélium. Hlavnou úlohou húb v prírode je rozklad, vďaka čomu sprístupňujú živiny pre drobné živočíchy a korene rastlín. Dokonca aj kamene vďaka nim zvetrávajú rýchlejšie. Uvádza sa, že sú to práve huby, ktoré ako prvé pred miliardami rokov vystúpili z morí a pomohli rastlinám dostať sa na súš. Na základe týchto objavov možno povedať, že začína nová éra, keď úlohu húb a baktérií v prírode lepšie spoznávame a vďaka tomu ich začíname aj cielene využívať v náš prospech.

shutterstock 1596740923

Prepojené s rastlinami

Ohromne dlhé vlákna húb sú zároveň prepojené s rastlinami, a to cez ich korene. Sú dôležité pre udržiavanie vody v prenose živín, ale aj pre informácie, napríklad stromy prostredníctvom nich efektívne komunikujú. Výsledkom môže byť zlepšenie zdravotného stavu rastlín či príprava na nálety škodlivého hmyzu. Bohužiaľ, táto sieť je v posledných desaťročiach vplyvom poľnohospodárstva, urbanizácie a znečisťovania krajiny výrazne ohrozená, často vyslovene aktívne ničená, a to čiastočne i preto, že sme ešte donedávna o týchto prepojeniach a ich význame vôbec netušili. Hoci o nej stále nevieme dosť, začína byť jasné, že je pre našu pôdu životne dôležitá.

Huby ako spojenec v boji s klimatickou krízou

V mnohých častiach sveta je dnes nedostatok vody, globálnym rizikom sú klimatické zmeny. Problémom sú aj nadmerné množstvá oxidu uhličitého v atmosfére. Vedci dokázali, že huby sú nevyhnutné nielen pre dobrú štruktúru pôdy a úrodu rastlín, ale i pre globálny uhlíkový cyklus. Zistili, že ekosystémy s užitočne fungujúcimi sieťami mykoríznych húb (ktoré obsahuje napríklad prípravok Trifender) ukladajú osemkrát viac uhlíka než ekosystémy bez spomínaných sietí. Hneď pod našimi nohami leží spojenec, ktorý by nám mohol pomôcť s dopestovaním úrody pri nedostatku vody, nedostupných živinách, výskyte chorôb, nehovoriac o možnosti zmierňovania klimatických zmien. V sieťach húb prúdia ročne miliardy ton oxidu uhličitého.
Ak chceme chrániť našu planétu, tak okrem rôznych iných krokov je dôležité chrániť podzemné siete húb. Fungujú ako spojenec pri záhradkárčení a aj pri zachovaní života pre budúce generácie. Kým sa toto vedomie a dôkazy rozšíria a začnú riešiť globálne, môžeme vzťah rastlina – prospešná huba podporiť hoci len v našich záhradách.

2022 plant koren 1

Odborník radí

  • Ako môže pomôcť záhradkár pri takej rozsiahlej ekologickej kríze? Okrem viacerých známych možností môže svoju pôdu obohatiť o prospešné huby. Príkladom je prípravok Trifender s obsahom huby Trichoderma asperellum. Aplikovať ho možno po výseve alebo ako prvú zálievku. Huba pomôže s tvorbou koreňových vlásočníc. Je aj silnou konkurenciou škodlivých húb, ako sú Pythium, Fusarium, Rhizoctonia, Sclerotinia, Botrytis a iné, ktoré svojou prítomnosťou vytláča preč. Tým pomáha udržiavať dobrý zdravotný stav rastliny.
  • Následnými udržiavacími zálievkami pomôžeme vytvoriť milióny kilometrov podzemných sietí húb. Siete potom fungujú ako „živé diaľnice“, huby vymieňajú uhlík z koreňov rastlín za živiny, čiže takto „obchodujú“.
  • Mykorízna huba Trichoderma asperellum v prípravku Trifender dodáva rastlinám až 80 % ich potreby fosforu. Preto po aplikácii dochádza k niekoľkonásobnému zväčšeniu koreňového systému, vďaka čomu rastlina môže prijímať živiny i vodu aj zo vzdialenejších miest, než by dočiahol pôvodný koreň rastliny. Uvádza sa, že takto bude rastlina až 700-krát lepšie vyživovaná.
  • Trifender je biologický prípravok a jeho účinnosť závisí od správnosti aplikácie. Aplikuje sa preventívne, čiže skôr ako sú rastliny napadnuté hubovým ochorením. Pri správnej aplikácii je možné udržať porast v dobrom zdravotnom stave. V prípade veľmi silného infekčného tlaku sa buď zvýši koncentrácia, alebo sa aplikuje iný biologický prípravok.
  • Prípravok sa aplikuje na pôdu vo forme zálievky (5 – 10 g na 10 – 12 l vody) skoro na jar, a to dvakrát v intervale 2 – 4 týždne, keď jej teplota presiahne 8 °C. Do dvoch hodín je potrebné ho do nej zapracovať až do hĺbky 6 – 10 cm. Po dvoch až troch mesiacoch možno prípravok použiť opäť ako udržiavaciu dávku.

Viac informácií nájdete na www.biotomal.sk.

Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.