Tento atraktívny okrasný strom, pozostatok dávnej rastlinnej ríše, sa čoraz viac stáva aj súčasťou moderných záhrad. Vyznačuje sa dlhovekosťou a schopnosťou prispôsobiť sa mnohým, aj horším podmienkam. Vďaka úsiliu šľachtiteľov sa dokonca v záhradníctvach objavujú aj odrody kompaktnejšieho rastu.

K menším odrodám ginka patrí najmä odroda ‘Mariken’. Jej koruna vyniká guľovitým tvarom a drevina ani po mnohých rokoch pestovania nepresiahne výšku meter či meter a pol. Často sa však vrúbľuje a tak býva v predaji vo forme menšieho či väčšieho stromčeka s kmienkom. Má krátke a pomaly rastúce vetvičky a vyniká hustým olistením. Práve táto odroda je ako stvorená do menších moderných záhrad, dvorov a átrií.
K odrodám, ktoré sa vyznačujú kompaktnejším rastom patrí ešte aj ‘Todd, ‘Umbrella’ a tiež ‘Louis’. Trpasličie odrody sa dokonca dajú pestovať aj vo väčších kvetináčoch. Zaujímavou voľbou pre záhrady, kde sa počíta každý centimeter, však môžu byť aj stĺpovité odrody, k takýmto patrí napríklad ‘Tremonia’, ktorá však už dokáže dorásť až do výšky 10 – 12 metrov. Nezaberie však až taký široký priestor.

Pestovanie ginka v záhrade
Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba) pôsobí v záhrade luxusne a nevšedne, krášlia ho najmä listy a tie sú najkrajšie počas jesene, kedy sa vyfarbujú do zlatista. Celá drevina je v tomto období neprehliadnuteľná a vysoko atraktívna.
Rastie veľmi pomaly a nepestuje sa ťažko. A to je dôvod, prečo mu dať šancu. Viac pozornosť žiada maximálne prvé dva-tri roky po výsadbe, potom po dobrom zakorenení už je takmer bezúdržbovou drevinou. Mladé rastliny však potrebujú ochranu proti silnejším mrazom. Netrpí chorobami a nie je ani ohrozovaný škodcami, odoláva dokonca znečistenému ovzdušiu.
Najlepšie prosperuje na slnečnom stanovišti, rastie tu oveľa rýchlejšie, no vadí mu silný slnečný úpal. Nedarí sa mu v tieni. Rozrastie sa v takmer každom type pôd. Zle rastie na trvale zamokrených stanovištiach. Pôda v mieste výsadby musí byť kvalitne priepustná. Ideálne sú hlinité a mierne piesočnaté pôdy, no dariť sa mu bude aj v pôdach hlinitejších a zhutnenejších.
Spočiatku žiada pravidelnejší prísun vlahy, po zakorenení už znáša aj sucho. Hnojenie ginko nepotrebuje, no mladé rastliny ocenia raz ročne na jar prihnojenie komplexným univerzálnym hnojivom.

Plody zapáchajú
Ginko je prirodzene dvojdomá rastlina, no do záhrad sa vysádzajú len samčie rastliny. Na samičích rastlinách sa totiž tvoria malé žlté plody, ktoré veľmi nepríjemne zapáchajú a v záhradách by pôsobili odpudivo. Táto drevina bežne dorastá do výšky až 15 metrov, no na výšku 6 metrov si počkáte často aj vyše 10 rokov.
Ginko je najlepšie sadiť na jeseň alebo skoro na jar, ideálne s neporušeným koreňovým balom. Miesto treba vybrať veľmi precízne, časté presádzanie nie je pre túto drevinu ideálne. V záhrade mu vyhraďte dostatok miesta. Vhodné sú dobre viditeľné stanovištia v úzadí a tak, aby nebol obmedzovaný v raste inou zeleňou. Trpasličie odrody môžete vysadiť aj do skaliek, kvetináčov, na menšie dvory alebo do predzáhradky.

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Dobry den, neviete nahodou poradit o aky hmyz sa jedna ? Usadili sa v kvetinovej…