Bežne pestujeme fuksie v kvetináčoch a po sezóne ich buď správne zazimujeme, alebo úplne zlikvidujeme. V sortimente okrasných rastlín však nájdeme aj pozoruhodný druh, ktorý si môžeme vysadiť priamo do záhona a nechať tam aj počas zimy.

Fuksia čílska (Fuchsia magellanica) patrí k odolnejším druhom, vyznačuje sa bujným rastom aj veľmi bohatým kvitnutím. Do podoby, v akej môžeme túto rastlinu obdivovať napríklad v Anglicku, síce nedorastie, no aj tak nás dokáže prekvapiť svojím príťažlivým a exotickým vzhľadom. Púta zvončekovitými červenými alebo červenofialovými kvetmi, ktoré sa tvoria na jednoročných výhonkoch, a tiež sviežim olistením.
Aj táto fuksia bude kvitnúť celé leto, bežne až do prvých mrazov. Koncom jesene však výhonky odumrú a nové vyženie rastlina až počas jari v nasledujúcom roku. Dobre sa však tejto kráske bude dariť len v teplejších lokalitách Slovenska a na chránených stanovištiach.
Kedy a kam sadiť fuksiu čílsku
Sadenice fuksie čílskej s celistvým koreňovým balom vysádzame počas jari, ideálne od apríla do mája a vždy o niečo hlbšie než rástli v pôvodnom kvetináči. Jesenná výsadba je nevhodná.
Rastline vyberáme miesto v polotieni, na priamom slnku sa jej dariť až tak dobre nebude. Prekážať jej tu bude hlavne prehrievanie pôdy. Vhodné je tak aj na polotienistých stanovištiach vysadiť okolo nižšie rastliny, napríklad zimozeleň, ktoré svojimi listami zakryjú povrch pôdy a tým ju ochladia.
Dôležité je však nesadiť ju do blízkosti plytko koreniacich drevín, napríklad stromov, tie by jej z pôdy odčerpávali vlahu aj živiny.

Pri pestovaní ocení dostatok vlahy
Pri pestovaní sa snažme tejto rastline zabezpečiť dostatok vlahy, hlavne v suchších a teplejších obdobiach. Veľakrát je práve zanedbanie pravidelnej závlahy dôvodom chradnutia a uhynutia rastliny. Vyhnúť sa však musíme aj trvalejšiemu zamokreniu pôdy či pestovaniu na miestach, ktoré zvykne zaplavovať voda.
Hnojiť treba tieto fuksie opatrnejšie, skôr v tomto ocenia striedmosť. Nadmerný prísun živín totiž môže spôsobiť nadmerné zahusťovanie na úkor kvitnutia a tiež slabšiu odolnosť v zime.
Zimovanie fuksií
Pred príchodom zimných dní je dôležité skrátiť všetky stonky poškodené prvým mrazom a miesto, odkiaľ rastlina vyrastá zakryť hrubšou organickou nástielkou alebo slamou. Zimnú ochranu odstránime potom až na jar a zároveň v tom čase uskutočníme aj silný spätný rez.
Aj fuksiu čílsku môžeme pestovať v kvetináči. Platí to, čo pri pestovaní vo voľnej pôde, no pred príchodom zimy bude lepšie kvetináče preniesť na chránené miesto, kde teplota neklesne pod nulu. Keď sa rastlina rozrastie a dobre prekorení substrát v kvetináči, môžeme ju potom počas niektorej jari presadiť aj do voľnej pôdy.

Nevyhnutný rez
Fuksia čílska kvitne na jednoročných výhonkoch a predpokladom toho, aby bola kvetmi hojne obsypaná je každoročný predjarný rez. V rámci neho odstraňujeme všetky minuloročné (obvykle zoschnuté) výhonky a čo najbližšie k silnej báze. Ideálne je tieto výhonky skracovať až po zdravé drevo, hoci aj veľmi tesne nad bázou.
Vhodné je strihať nad silnými púčikmi, z nich potom vyrastú nové výhonky. Radikálneho rezu sa netreba obávať, tento druh fuksie má veľmi dobrú regeneračnú schopnosť a zakrátko to dokáže množstvom nových výhonkov.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Prosím Vás o akú chorobu sa jedná alebo čo jej chýba? Sú to listy z fuksie.…