Fotopostup: Ako pestovať uhorky vonku? Tieto základné kroky vám zabezpečia úspech

Uhorky si môžeme predpestovať v teple už koncom apríla a vysadiť na vonkajšie stanovište po posledných mrazoch. Ako správne postupovať pri výseve a výsadbe uhoriek?

Ako pestovať uhorky vonku
Uhorky rastú dobre v úrodnej pôde. Foto: Shutterstock

Uhorky, ktoré plánujeme pestovať vonku, stačí vysiať v teple interiéru alebo na predpestovanie priesad do skleníka či pareniska koncom apríla, pretože semená rýchlo klíčia a rastú. Na vonkajšie stanovište ich presadíme po posledných mrazoch v polovici až koncom mája. Ak je ešte chladno, rastliny zakryjeme netkanou textíliou. Môžeme tiež počkať na stabilnejšie májové teploty a semená vysiať priamo do zeme, ušetríme si prácu s predpestovaním. Určite sa oplatí nechať si aspoň pár semien na júnový výsev na iné stanovište, predĺžime si tak obdobie zberu.

Uhorky rastú dobre v úrodnej pôde. Ak máme pôdu obzvlášť piesočnatú alebo ťažkú hlinitú, zapracujeme pred výsevom kompost, ktorý ju nielen vyhnojí, ale najmä zlepší jej štruktúru.  Vyberieme chránené, slnečné stanovište. Rozstupy volíme podľa spôsobu pestovania, obyčajne sú uvedené na druhej strane vrecúška so semienkami. Keď rastlina vytvorí šesť až sedem listov, odlomíme jej vrchol, aby sa podporil rast bočných výhonkov. Ak na bočnom výhonku nebudú rásť plody, môžeme ho tiež odstrihnúť, čím podporíme ďalšie kvitnutie rastliny.

Pravidelné zavlažovanie je kľúčové najmä v počiatočných fázach rastu. Vyhýbame sa prelievaniu počas vlhkého počasia, keď hrozí prepuknutie hubových chorôb, na ktoré je väčšina uhoriek citlivá. Porast nemá byť prehustený a má v ňom dobre prúdiť vzduch. Pôdu udržiavame bez buriny. V suchých letách zavlažujeme každé dva až tri dni, nikdy nie na listy. Každé dva týždne hnojíme hnojivom na plodovú zeleninu.

Krok za krokom: Ako pestovať uhorky vonku

1. Zasadíme semienka

Kvetináč s priemerom cca 9 cm naplníme substrátom na výsev a zasadíme jedno alebo dve semienka ďalej od seba do hĺbky približne 2 cm.

Vysievanie semien uhoriek do kvetináča
Zasadíme jedno alebo dve semienka ďalej od seba do hĺbky približne 2 cm. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World

2. Zhodnotíme silu sadeníc

Keď je jedna z dvoch sadeníc v kvetináči príliš slabá, vytiahneme ju a vyhodíme. Ak sú obe rovnako silné a zdravé, opatrne ich od seba rozdelíme pri výsadbe.

Rastúce sadenice uhoriek v kvetináči
Keď je jedna z dvoch sadeníc v kvetináči príliš slabá, vytiahneme ju a vyhodíme. Foto: Tim Sandall/Gardener´s World

3. Sadíme do jamky

Sadíme do zaliatej jamky tak, aby bol vrch koreňového balu na úrovni povrchu pôdy. Utlačíme a znova zalejeme.

Sadenie priesad uhoriek do jamky
Sadíme do zaliatej jamky tak, aby bol vrch koreňového balu na úrovni povrchu pôdy.  Foto: Shutterstock

4. Zakryjeme v prípade zlého počasia

Keď sme uhorky vysádzali predčasne, alebo sa náhle zhorší počasie, mladé rastliny zakryjeme netkanou textíliou. Sledujeme aj nočné teploty.

Zakrytie mladých rastlín uhoriek netkanou textíliou
Mladé rastliny môžeme zakryť netkanou textíliou. Foto: Gardener´s World

Galéria k článku

Text: Gardener´s World
Foto: Gardener´s World, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: uhorky

Diskusie na tému článku