Doprajte si kúsok exotiky u vás doma. Všetko, čo by ste mali vedieť o granátovom jablku

Kupujete si z času na čas toto exotické ovocie plné sladkokyslých rubínovo červených jadierok? Tak potom určite viete, že robíte niečo aj pre svoje zdravie. Granátové jablko patrí medzi ideálne superpotraviny a dokonca sa pestuje už aj v našich podmienkach.

Granátové jablko

Experimentovanie alebo realita? Oplatí sa pestovať ho v našich podmienkach?

Mnohí z nás skúšajú v záhrade pestovanie exotických plodín ako figa, kivi alebo citróny. Postupným otepľovaním a zmenou klimatických podmienok sa začína aj v našich podmienkach dariť aj pestovaniu granátového jablka v črepníku. Najideálnejšie je kúpiť si predpestovaný krík, no vytrvalcom nerobí žiaden problém, ak si ho vypestujú pekne z jadierok. Pred výsevom je dobré dať semienka do chladničky, alebo ich do jari stratifikovať pri nízkej teplote.

Granátové jablko

Granátovník má aj pekné červeno – oranžové kvety, ktoré sú samoopelivé a ak aj nezarodí, dokáže aspoň potešiť bohatým kvitnutím na slnečnom mieste terasy. Vydrží aj tie najhorúcejšie slnečné dni, ale pred mrazom ho určite treba presunúť dnu.

Kvet a plody granátovníka

Jeho zdravotné benefity sú excelentné

Granátové jablko obsahuje veľké množstvo vitamínov, minerálov, vlákninu a antioxidanty. Možno by ste to o ňom nepovedali, ale má dokonca viac antioxidantov než zelený čaj, a to už je čo povedať. Krásne rubínovo červené jadierka sú šťavnaté, majú sladkokyslú chuť a obsahujú len veľmi málo kalórií. Vo vnútri každého jadierka je ešte malé jadierko. V minulosti bolo granátové jablko symbolom plodnosti a hojnosti. Jeden kus tohto ovocia dokáže v sebe skrývať až cez 600 kusov malých jadierok.

Prečítajte si tiež: Granátové jablko sa dá pestovať aj u nás. Pozrite sa, ako na to

V tom najideálnejšom prípade by sme mali zjesť 2 granátové jablká týždenne. Zabezpečili by sme si pevné zdravie, lepšiu imunitu, dobré trávenie a upravil by sa nám aj krvný tlak a cievy by fungovali tak, ako je potrebné.

Jadierka granátového jablka v dlani

Skvelé účinky granátového jablka sa prejavili aj v kozmetickom a farmaceutickom priemysle. Výťažky z tohoto exotického ovocia nájdeme v kozmetických prípravkoch, šampónoch, či telových mliekach a krémoch.

Ideálne spestrenie jedálnička v letnom období

Granátové jablko sa konzumuje v surovom stave. Vybratými jadierkami môžeme spestriť akékoľvek jedlo. Stačí ho nimi hoci len posypať. Takto oživí letný ovocný, ale aj zeleninový šalát, tortu a rôzne koláče alebo veľmi obľúbené ovsené kaše.

Ovsená kaša s ovocím a granátovým jablkom

Ak vám prekáža jedenie jadierok pre menšie jadierka vo vnútri, môžete si granátové jablko odšťaviť a použiť iba jeho 100% sladkú šťavu.

Šťava z granátového jablka

Najjednoduchší postup očistenia granátového jablka

Je veľa spôsobov, ako dostať cenné jadierka z granátového jablka von. Po odskúšaní takmer všetkých postupov a návodov je najjednoduchší tento postup. Granátové jablko prerežeme napoly na dve časti. Pripravíme si vyššiu nádobu a polievkovú lyžicu.

Prekrojené granátové jablko

Granátové jablko držíme nad misou a lyžicou vyklepávame z neho všetky jadierka. Postupne ovocie otáčame, aby sme vyklepali naozaj všetky ukryté jadierka, až kým nezostane dužina prázdna.

Vyberanie jadierok z granátového jablka

V miske nám zostanú všetky jadierka a pár drobných kúskov dužiny, ktorú veľmi jednoducho vyberieme, pretože je pomerne tvrdá a nelepí sa tak na prsty napríklad ako tenká dužina pomaranča. Z granátového jablka nám nakoniec zostane iba prázdna polovica.

Očistené granátové jablko

Iný spôsob, ako očistiť granátové jablko nájdete aj v tomto videu:

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: Mgr. Zuzana Mišotová, isifa/Shutterstock
Zdroj videa: Youtube