Mnoho rastlín práve prežíva obdobie najintenzívnejšieho rastu. Čo sa dá rezať v máji a ktorým druhom sa tento mesiac vyhneme?

Máj je magický mesiac. Oficiálne je to koniec jari, aj keď sa nám môže zdať, že sme práve uprostred. Dni sú oveľa dlhšie, cez deň býva príjemne teplo a slnko nie je také spaľujúce. Svet je zelený a svieži, farby doň vnášajú najmä cibuľoviny, ako sú okrasné cesnaky a hľuznaté kosatce.
Čo rezať v máji?
V záhrade skoro všetko rastie naplno a ak nechceme mať doma vysokú trávu alebo nepestujeme lúku, často nás zamestná kosenie trávnika. S teplými dňami začína byť bezpečné vynášať z interiéru von citlivé rastliny a rezať druhy náchylné na mráz. Sezóna tvarovania rastlín sa začína teraz. Taktiež odstránime mrazmi poškodené časti citlivých rastlín.
Máj je tiež ideálny na úpravu kvetinových záhonov tak, aby v lete bolo všetko, ako má byť. K druhom, ktoré sú počas rastu náchylné na zlomenie či ohnutie, osadíme kolíky. Je to lepšie, ako naprávať ohnuté stonky. Nové výhonky ich neraz čoskoro schovajú. Kompaktnosť niektorých trvaliek koncom mája zabezpečíme rezom, čím nielen znížime ich výšku, ale trochu oddialime ich kvitnutie a prinútime ich vyprodukovať väčšie množstvo kvetov.

Striháme neskôr kvitnúce záhonové trvalky
Rez vyšších a neskôr kvitnúcich trvaliek koncom mája ich pomôže udržať dlhšie kompaktné. Dá sa to urobiť pri širokom spektre trvaliek, pričom ale zároveň vieme časovať kvitnutie, napríklad ho predĺžiť alebo celkom oddialiť. Keď skrátime všetky výhonky na rastline, oddialime jej kvitnutie asi o mesiac. Ak skrátime len vybrané stonky, obdobie kvitnutia predĺžime.
Ďalšie rastliny, ktoré môžeme teraz rezať
Keď je už teplejšie a rastliny dobre rastú, môžeme rezať mnohé z nich. Táto rôznorodosť prináša zábavu a obohacuje prácu v záhrade.
Krušpán (Buxus)
Tvarujeme vždyzelené rastliny vrátane krušpánu, bobkového listu či vtáčieho zobu. Skôr ako začneme rezať živé ploty, skontrolujeme, či v nich nehniezdia vtáky.
Odolný banán (Musa basjoo)
Odrežeme mrazom poškodené časti stonky. Keď stonka celkom vymrzla, odstránime ju celú, banán môže ešte vyrásť z bázy.

Šalvia (Salvia officinalis a jej odrody)
Šalvia časom rozvetvuje dlhými stonkami s listami len na vrchu. Aby sa tak nestalo, pravidelne ju zľahka striháme. Ostane kompaktná.
Dulovec japonský (Chaenomeles)
Ak tento ker prerastá priestor, ktorý sme mu určili, teraz je najlepší čas na jeho rez. Dávame pritom pozor na jeho tŕne.
Teraz je najlepší čas na rez dulovca japonského. Foto: Sarah Cuttle/Gardener´s World
Teraz nerežeme
Tento mesiac sa vyhýbame rezu napríklad týchto druhov.
✗ Javory (Acer)
Z týchto stromov môže nadmerne vytekať miazga, ak sa orezávajú na jar. Rovnako to platí aj pre ako niekoľko ďalších drevín so silnou tvorbou miazgy, ako sú vinič a brezy.
✗ Čierne bazy (Sambucus)
Tieto rastliny sa práve chystajú kvitnúť, rezom sa pripravíme o kvety. Ak nechceme na jeseň zberať či obdivovať ich plody, zrežeme neskôr odkvitnuté súkvetia.
✗ Levandule (Lavandula)
Rez teraz oddiali kvitnutie. Ak ich máme niekoľko a kvôli postupnému rozkvitaniu alebo kvôli potrave pre hmyz chceme, aby rozkvitali postupne, môžeme niektoré z nich trochu ostrihať.
✗ Ruže (Rose)
Je už trochu neskoro na rez, pretože to môže viesť k menšiemu počtu kvetov a ich výrazne neskoršiemu rozkvitnutiu.
Galéria k článku
Text: Frances Tophill
Foto: isifa/Shutterstock, Gardener´s World (Sarah Cuttle, Jason Ingram)
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, mam mladu marhulu, ktora je ostrihana sposobom, ze strednik zacina pod…