Nožnice neodkladajte ani teraz! Využite vrcholiace leto na rez týchto rastlín

Rast i kvitnutie rastlín sú v plnom prúde, a preto ani v júli celkom neodložíme záhradnícke nožnice. Cez leto vykonávame rez z viacerých dôvodov.

Čo rezať v lete v záhrade
Foto: Shutterstock

Na vrchole leta, keď je záhrada v plnej sile i kráse, máme dobrú príležitosť dostať do formy niektoré prerastajúce rastliny, a to skôr ako prídu búrky či lejaky, ktoré by mladé a krehké výhony mohli poškodiť.

Vetvičky sa pod váhou dažďových kvapiek môžu ohýnať i polámať. Vietor dokáže rastliny i vyvrátiť. Odstránenie prerastajúcich dlhých a tenkých výhonkov môže tento potenciálny problém vyriešiť.

Čo rezať v júli?

Ovocné druhy po takzvanej júnovej prebierke plodov skontrolujeme znova, je možné, že niektoré z nich sú stále prehustené plodmi, ktoré medzitým podrástli. Zameriame sa najmä na neskoré odrody sliviek, jabĺk a hrušiek. Tiež sa púšťame do letného rezu ovocných stromov.

Kontrolujeme tiež veľké listy niektorých zeleninových druhov, ako sú baklažány, uhorky, tekvice, paradajky i papriky, a likvidujeme tie chorľavejúce.

Zlepšite prevzdušnenie

Z druhov ako papričky čili, baklažány a uhorky odstraňujeme vädnúce a chorľavejúce listy, v malom aj zahusťujúce listy. Docielime tým dostatočnú cirkuláciu vzduchu vnútri rastliny, čo je dôležité najmä pri pestovaní v skleníku. Je to zároveň prevencia proti niektorým hubovým chorobám i škodcom. Plody zberáme priebežne, podporíme tak rast ďalších.

prevzdusnenie cili
Foto: Shutterstock

Stále je vhodné obdobie na úpravu vždyzelených živých plotov a krov, napríklad z tisu, vavrínovca, vtáčieho zobu, obzvlášť ak ich máme väčšie množstvo, pretože ich tvarovanie má byť dokončené do polovice jesene. Skôr ako začneme, presvedčíme sa, či sa v nich neukrývajú vtáčie hniezda, v takom prípadne sa danému miestu vyhneme.

Striháme aj niektoré kry, ktoré práve dokvitli a rez vyžadujú hneď po odkvitnutí, napríklad ceanot.

Druhy, ktoré režeme teraz

Počas júla režeme rôzne druhy rastlín a z viacerých dôvodov, napríklad ako prevenciu chorôb či zabezpečenie opätovného rastu, prípadne hneď po odkvitnutí, aby pôsobili upravene.

Vistéria

Dlhé a tenké šľahúne tejto liany skrátime na šesť až sedem očiek. Druhá etapa rezu nasleduje počas zimy, povedzme v decembri, keď ich skracujeme na dve očká.

Vinič

Okrem priebežného vylamovania zálistkov a zastrkovania sledujeme výšku nových výhonov. Keď prerastú vedenie na drátenke, odstrihneme ich cca 15 cm nad ňou.

Rez viniča
Rez viniča Foto: Shutterstock

Slivky a čerešne

Reznými ranami môže do nich preniknúť hubová choroba pevníkovec purpurový, počas leta je však toto riziko v porovnaní s chladnými obdobiami roka nízke.

Bazalka

Puky bazalky uložené v súkvetiach odstrihávame alebo vylamujeme, ona následne vyženie nové mladé výhony a listy. Ak by sme ich nechali, rastlina bude kvitnúť, tvoriť semená a zostarne.

Rez bazalky
Rez bazalkových pukov Foto: Shutterstock

Teraz nerežeme

✗ Škumpy

Prerastené škumpy sa dokážu dobre vyrovnať aj s hlbokým rezom, ktorý podporí nové výhony s väčšími a nápadnejšími listami. Prípadné zmladenie kra však realizujeme koncom zimy.

✗ Hortenzie

Niektoré druhy hortenzií práve začínajú kvitnúť, rezom by sme sa pripravili o kvety.

✗ Plamienky kvitnúce skoro na jar

Ak by sme ich v tomto období výraznejšie orezali, pripravili by sme sa o množstvo pukov, ktoré sa práve zakladajú vo výhonkoch.

✗ Budleje

Rez rastliny oddialime až na obdobie po odkvitnutí, prípadne ho realizujeme až v predjarí. Avšak odkvitnuté súkvetia priebežne odstraňujeme aj počas leta, podporíme tak vznik ďalších.

Galéria k článku

Text: Ing. Monika Felixová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: júl | letný rez | leto | rez