Chýba vám záhrada? Vysejte si valeriánku!

Valeriánka (Valerianella locusta) je čoraz obľúbenejšia šalátová zelenina, bežne predávaná aj obchodných reťazcoch. Jednoducho si ju môžeme vypestovať sami, a to nielen v záhrade, ale aj na balkóne či terase.

Valeriánka

V takomto prípade si ju však musíme čo najskôr vysiať do debničiek alebo kvetináčov. Tento spôsob môžeme využiť aj vtedy, keď sme si valeriánku nestihli na konci leta vysiať do voľnej pôdy. Hrantík alebo kvetináč môžeme pred výsevom umiestniť do prázdneho skleníka, na verandu alebo iné chránené miesto. Čerstvé a chutné listy valeriánky, ktoré sú plné vitamínov a minerálov, potom budeme mať k dispozícii počas zimy alebo skoro na jar.

Valeriánka rýchlo rastie a je pestovateľsky nenáročná. Vyhovuje jej výživný a mierne vlhký substrát. Pri pestovaní vo vegetačných nádobách môžeme využiť substrát na výsev alebo bežný záhradnícky substrát. Valeriánka najlepšie porastie na svetlom a chránenom mieste.

Ako si vysiať valeriánku

1. Kvetináče

Kvetináč so substrátom

Kvetináče, ktoré sme používali počas sezóny, vyčistíme a naplníme čerstvým substrátom. Na dno môžeme dať ako drenáž trochu keramzitu.

2. Výsev

Výsev valeriánky do hrantíka

Semená vysievame naširoko, ale nie nahusto, môžeme aj do riadkov, no nie príliš hlboko. Vysievame pomedzi prsty alebo rovno z vrecúška. Výsev opatrne zahrnieme a jemne utlačíme. Označíme si, čo sme vysiali a kedy. Semená valeriánky vyklíčia približne za týždeň.

3. Zálievka

Zálievka vysiatej valeriánky

Zálievka je nevyhnutným predpokladom rýchleho a rovnomerného klíčenia. Substrát s vysiatymi semenami preto hneď zalejeme.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada