Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období

Čemerica, jedna z najkrajších kvitnúcich trvaliek, je vždyzelená a dlhoveká rastlina. Viete, ako ju pestovať?

Kvitnúce čemerice v kvetináčoch
Foto: Shutterstock

Kvety čemerice (Helleborus) bývajú rôzne veľké a podľa odrody biele, ružové, fialové, bordové, zelené, žlté, dokonca viacfarebné, jednoduché alebo plné. Kedysi nebolo jednoduché ju zohnať, dnes máme k dispozícii viacero druhov a odrôd. Širšiu ponuku nájdeme na internete, najmä u špecializovaných pestovateľov trvaliek.

Pestujeme ju najmä pre kvety rozkvitajúce v netradičnom období – v zime. Platí, že čím je rastlina staršia, tým bohatšie kvitne. Zaujímavé má však aj listy. Sú kožovité, lesklé, perovito zložené, najčastejšie tmavozelené alebo so sivastým nádychom. Niektoré druhy ich majú mohutnejšie s jemnými zúbkami po okrajoch, prípadne s nápadnou striebristou kresbou.

Kvitnúca čemerica v zime
Foto: Shutterstock

Sadíme ich v období, keď nemrzne, najlepšie na dobre viditeľné miesto buď do voľnej pôdy, alebo do väčších dekoratívnych kvetináčov. Uplatnia sa v moderných, prírodných aj tradičných vidieckych výsadbách. Keďže neznášajú časté presádzanie, hneď na začiatku im vyberieme definitívne stanovište. Zvoliť môžeme buď iba jeden druh, alebo viac druhov či odrôd, pokojne s rozdielnym obdobím kvitnutia, čím predĺžime ich okrasný efekt. Pozor, rastlina je jedovatá.

Ako sa starať o čemericu

Vyberieme im polotieň, napríklad pod vyššími listnatými krami alebo pod stromami, ktoré v zime a skoro na jar prepúšťajú dostatok svetla a v lete tienia. Bohatšie kvitnutie je podmienené pestovaním v mierne zásaditej alebo neutrálnej a mierne vlhkej pôde. Mladším aj starším rastlinám prospieva padajúce lístie. Rastliny by ním však nemali byť v zime úplne zakryté.

Vhodným obdobím na výsadbu s neporušeným koreňovým balom je skorá jar alebo koniec leta, aby sa do príchodu zimy stihli zakoreniť.

V období, keď je slnečno a sucho, im doprajeme zálievku, ale nemajú rady dlhodobo podmáčaný substrát. Počas leta ich prihnojíme kompostom alebo hnojivom s vyšším obsahom draslíka, čím podporíme množstvo a kvalitu kvetov. Pôdu v okolí rastlín nekypríme.

Druhy čemerice, ktoré stoja za pozornosť

Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus)

Tento takmer nenápadný, no zaujímavý druh vytvára husto olistené trsy s užšími delenými listami. Menšie zvončekovité kvety sú zelenkavé s jemným bordovým okrajom. Kvitne neskôr, a to až na konci zimy alebo začiatkom jari. Vynikne v prírodných záhradách, záhonoch a ako podrast drevín a stromov.
v. × š.: 60 × 45 cm

Čemerica smradľavá (Helleborus foetidus)
Foto: Shutterstock

Čemerica čierna (Helleborus niger)

Z bohato olisteného trsu vždyzelených listov vyrastajú na prelome rokov biele jednoduché kvety. Uplatní sa spolu s prvými jarnými cibuľovinami na okraji záhonov či v predzáhradke.
v. × š.: 40 × 40 cm

Čemerica čierna (Helleborus niger)
Foto: Shutterstock

Čemerica východná (Helleborus orientalis)

Ide o vyšší druh kvitnúci od februára do apríla. Redšie olistený, no pevný trs sa rýchlo rozrastá. V závislosti od odrody sú kvety stredne veľké až väčšie, jednoduché alebo plné, biele, ružové alebo fialové.
v. × š.: 40 × 45 cm

Čemerica východná (Helleborus orientalis)
Foto: Shutterstock

Čemerica korzická (Helleborus argutifolius)

Jej žltozelené kvety sa objavujú približne koncom zimy. Sú dekoratívne aj dlho po odkvitnutí. Má jemne zúbkaté delené a pevnejšie listy. Je citlivá na zimné slnko, preto vyžaduje zimnú ochranu.
v. × š.: 60 × 45 cm

Čemerica korzická (Helleborus argutifolius)
Foto: Shutterstock

Čemerica Sternova (Helleborus × sternii)

Tento zaujímavý kríženec s listami so zúbkovaným okrajom ocenia najmä zberatelia. Púta peknými sivasto zelenými a ružovými kvetmi. Vytvára kompaktné trsy. Uplatní sa pred skupinami krov i na okraji záhonov.
v. × š.: 40 × 35 cm

Čemerica Sternova (Helleborus × sternii)
Foto: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada