Budleja: Raj pre motýle alebo nebezpečná invázna rastlina?

Patrí budleja medzi nebezpečne sa šíriace invázne rastliny? 

Budleja s motýľom
Foto: Shutterstock

Nepodarilo sa mi dopátrať sa informácie, či sa v našej krajine šíri budleja invázne. No napríklad vo Francúzsku či v Belgicku s ňou majú veľké problémy. Rastie na železničných násypoch a veľmi sa šíri aj v povodí vodných tokov. Uvidíme, či sa časom takýto problém vyskytne aj u nás.

Mala som v záhrade budleju 20 rokov a nešírila sa mi ani koreňmi, ani semenami. Existuje však veľa kultivarov a tie sa môžu správať odlišne, čiže jedna skúsenosť sa nedá zovšeobecniť.

Po ktorých kultivaroch siahnuť?

Na internete som sa dopátrala, že sú vyšľachtené kultivary s nízkym inváznym potenciálom. Ide o fialovo kvitnúci kultivar ‘ARGUS® Velvet’ a bielo kvitnúci ‘ARGUS® White’, ktoré vznikli krížením v Belgicku a v predaji sú od roku 2011. Niektorí predajcovia uvádzajú, že kvety sú sterilné, iní, že sú polosterilné a takmer netvoria semená. Sú nižšieho vzrastu, v dospelosti sa uvádza výška okolo 150 cm. Sú celkom mrazuvzdorné.

Takže ak chcete pestovať tento atraktívny ker, no zároveň sa obávate, aby neutiekol zo záhrady a nezačal „škodiť“ prírode, môžete siahnuť po takomto kultivare. Pri pestovaní bežne predávaných budlejí je alternatívou, že rastline nedovolíte vytvoriť semená, čiže súkvetia budete odstraňovať, hneď ako budú odkvitať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada