Spestrením výsadby môže byť akant. Čím je táto trvalka výnimočná?

Akant pochádza z oblasti Stredomoria a v centre pozornosti bol hlavne v antike, kedy sa jeho listy stali vzorom pre rôzne ornamenty. V poslednom čase sa táto pozoruhodná trvalka začala pestovať aj u nás.

Súťaž o novú kuchyňu v hodnote 10 000 € Nová kuchyňa aj so spotrebičmi úplne zadarmo? Chcem ju! ⟶

Akant tŕnitý
Akant pochádza zo Stredomoria a púta najmä ružovo-bielymi súkvetiami. Foto: Shutterstock

Čím je akant zaujímavý? Predovšetkým celkovým vzhľadom. Akant (Acanthus) je asi meter až meter a pol vysoký, tvorí mohutné trsy sviežo zelených, nápadne lesklých, hlboko vykrajovaných listov. Z nich vyrastajú príťažlivé ružovo-biele súkvetia. Ak má ideálne podmienky, býva každoročne bohato zakvitnutý.

Osvedčené druhy a odrody akantu

V oblasti Stredomoria, odkiaľ pochádza, rastie vo voľnej prírode niekoľko druhov. Na pestovanie v záhradách sa hodia len niektoré. Najviac osvedčený je akant mäkký (Acanthus mollis) alebo akant dlholistý (Acanthus hungaricus).

Aj táto rastlina sa stala predmetom šľachtenia a v ponuke sú dnes už veľmi zaujímavé odrody. Napríklad akant mäkký má nevšednú odrodu ‘Tasmanian Angel’, ktorá púta nevšednými listami. Viac než kvetmi zaujme listami aj akant hybridný a jeho odroda ‘Whitewater’. Obe sa pýšia bohatým olistením, no najmä bielo panašovanými listami a mohutnými ružovými súkvetiami.

Súkvetia akantov môžeme rezať do váz alebo dokonca sušiť. Na zimu rastlina listy zaťahuje do pôdy, na jar opäť vyženie nové.

Listy akantu mäkkého
Táto trvalka tvorí mohutné trsy sviežo zelených, nápadne lesklých, hlboko vykrajovaných listov. Foto: Shutterstock

Ako pestovať túto trvalku

Akant môžeme pestovať predovšetkým v teplejších oblastiach, vždy na chránených miestach, či už vo voľnej pôde alebo aj v kvetináčoch. Ocení hlboké, na živiny bohaté a priepustné pôdy. Skôr ako veľa vlahy znesie sucho. Prosperuje na slnku, no prekážať jej nebude ani polotieň.

Na pestovanie vo voľnej pôde volíme zmiešaný kvetinový záhon, rastlinu umiestnime v strednej časti. Táto kráska s exotickejším šarmom zažiari aj v štrkovom záhone. Atraktívne môže byť aj jej solitérne umiestnenie v udržiavanom trávniku.

Akant sa tiež uplatní v dostatočne priestranných kvetináčoch. Takéto riešenie je najviac vhodné pre chladnejšie lokality. Kvetináč s rastlinou musíme pred príchodom zimy preniesť do svetlej a chladnej miestnosti, kde rastlina prezimuje. Ak akant ponecháme vysadený vo voľnej pôde, pred príchodom prvých mrazov pôdu v okolí rastliny namulčujeme hrubšou vrstvou lístia a tie je ešte dobré zaťažiť ihličnatými vetvičkami.

Samotné pestovanie nie je v prípade umiestnenia v záhone zložité. Silné rastliny vysádzame s celistvým koreňovým balom na jar, do zimy by sa mali stihnúť zakoreniť. Jesenná výsadba je v našich končinách rizikovejšia, a preto menej vhodná. Vysadené rastliny zavlažujeme, no nie výdatne. Staršie jedince počas sezóny prihnojujeme, podporíme tým bohatosť olistenia.

Pestovanie akantu v záhrade
Na slnku prosperuje, no prekážať mu nebude ani polotieň. Foto: Shutterstock

Rozmnožovanie akantu

Akant zoženieme v podobe mladých sadeníc, no ak sa nám v záhrade rozrastie, môžeme sa ho neskôr pokúsiť aj rozmnožiť. Dá sa to napríklad výsevom dozretých semien. Tie dokonca ponúkajú aj niektoré špecializované e-shopy. Výsev realizujeme od januára do marca v skleníku. Čerstvé osivo väčšinou klíči veľmi dobre.

Ak chceme, aby si rastliny z výsevu zachovali znaky rodičovských rastlín, rozmnožujeme ich vegetatívne, napríklad pomocou koreňových odrezkov. Približne 5 cm dlhé, hrubšie kúsky koreňov zapichneme do malých kvetináčov so substrátom určeným na rozmnožovanie a necháme zakoreniť.

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie