Plánujeme si spraviť malú spevnenú plochu pod záhradný kozub. Nechceme však ani betónovať, ani klásť betónovú dlažbu. Myslíte, že by to šlo aj bez toho? Štrkovú plochu tiež vylučujeme.

Môžete ešte teda skúsiť plochu z mláta alebo z kamenných platní ukladaných do štrkopieskového lôžka, prípadne do lôžka zo suchého betónu. V prvom prípade však môžete mať problémy s čistením plochy, ak vyskočia uhlíky alebo uniknú sadze z kozuba.
Najoptimálnejšie sú kamenné platne
Kamenné platne sú teda z tohto uhla pohľadu asi najoptimálnejšie. Postup je celkom jednoduchý: najskôr si vytýčte a nahrubo vyrovnajte plochu budúcej terasy, potom si priestor vyčistite od kameňov a väčších koreňov. V ďalšom kroku navezte vrstvu hrubú asi 6 – 8 cm zo stavebného piesku zmiešaného so žltým ihriskovým pieskom.
Následne plochu ešte raz zarovnajte, potom vrstvu piesku posypte tenkou vrstvou cementu (respektíve suchého betónu, často predávaného ako hobby betón) bez toho, aby ste pritom použili čo i len kvapku vody. Takto vytvoríte základ lôžka, ktoré opäť zarovnajte a doň môžete potom začať klásť kamenné platne hrubé 2,5 až 4 cm. Tenšie platne ako 2 cm sú už rizikom, ideálne sú 3,5 – 4 cm a, naopak, viac ako 5 či 6 cm hrubé platne sú už zbytočne predimenzované, a teda aj zbytočne drahé.
Systém ukladania kamenných platní je pritom celkom jednoduchý. Najkrajšie vyniknú mnohouholníky v takzvanej anglickej dlažbe, kde jednotlivé hrany susediacich mnohouholníkov navzájom spolu lícujú – a to tak, aby boli medzi nimi čo najmenšie, ale hlavne rovnomerné medzery. V ďalšom kroku rozsypte po celej ploche cement a dôkladne ho pozametajte do škár medzi kamennými platňami.
Pozor, stále pracujte v absolútne suchom prostredí a po zaplnení škár dôsledne očistite aj plochy kameňov od cementového prachu. Prečo? Nasleduje totiž ďalší krok a ten je hlavne o vode.

Ďalší krok je o vode
Skôr ako príde rad na vodu, musia byť kamene čisté, pretože inak by ste ich po zatvrdnutí cementu už vyčistili len veľmi prácne a stále by na nich zostávali matné cementové škvrny. Plocha je teda hotová, kamene čisté a zostáva posledný úkon – jemným a hlavne rozptýleným (!) prúdom vody zo záhradnej hadice napokon celú plochu opatrne zavlažte.
Voda spustí procesy, ktorých výsledkom je dokonalé zlepenie celej plochy a jej dlhoročná trvanlivosť. Postupne voda prenikne aj do lôžka a vytvorí pevný základ – taký pevný, že tu môže stáť aj niekoľko stoviek kilogramov vážiaci kozub. Kým sa tak stane, vašou poslednou úlohou bude ešte predsa len trocha trpezlivosti. Po zavlažení počkajte aspoň jeden až dva dni, aby sa voda dostala naozaj všade tam, kam má, a nech všetko dôkladne zatvrdne a aj správne vyschne. Ak budú nasledujúce dni suché a nebude pršať, môžete po dvoch dňoch začať sťahovať kozub.
Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.
Text: Ing. Martin Čurda
Foto: iStock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, neviete nahodou poradit o aky hmyz sa jedna ? Usadili sa v kvetinovej…