Ako vysadiť ruže v 11 krokoch

V ponuke je obrovské množstvo krásnych druhov a práve tento rok sú trendom plnokveté odrody. Sú také krásne, že sa oplatí pre ne nájsť v záhrade miesto. Vysádzať ich môžeme aj v tomto období.

záhon ruží

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • Záhonová ruža krovitá, veľkokvetá
  • Substrát na pestovanie ruží
  • Nastielacia kôra

Náradie:

  • Záhradnícka lopatka
  • Motyka
  • Krhla s vodou
  • Rýľ
  • Rukavice
  • Záhradnícke nožnice

Pracovný postup

1. PRÍPRAVA NA VÝSADBU

Príprava na výsadbu záhonových ruží

Skôr ako začneme, pripravíme si všetky pomôcky. Nožnice vydezinfikujeme, aby sme pri práci nepreniesli na sadenicu zárodky chorôb.

2. VÝBER SPRÁVNEHO MIESTA

Výber miesta

Ideálne je slnečné a vzdušné miesto. Odstránime trvácu burinu a hriadku porýľujeme do hĺbky 50 cm. Na zľahčenie pôdy pridáme listovku.

3. REZ VÝHONKOV

Rez výhonkov

Sadenicu skontrolujeme a ešte pred vysádzaním odstránime suché, poškodené a choré výhonky. Dávame pozor, aby sme nepoškodili tie nové.

4. KOREŇOVÝ BAL

Koreňový bal

Hodinu pred vysádzaním ponoríme kontajner celý do vody, aby sa korene poriadne napili vody. Potom opatrne vyklopíme koreňový bal z kontajnera.

5. KONTROLA KOREŇOV

Kontrola koreňového balu

Dôkladne prezrieme aj obnažený koreňový bal. Nerozoberáme ho, no všímame si prípadných škodcov či nahnité korienky, ktoré odstránime.

6. VÝSADBOVÁ JAMA

Príprava jamy

Mala by byť dvojnásobne hlbšia, ako je výška balu. Ak je pôda suchšia, jamu zalejeme vodou a počkáme, kým sa celkom nestratí.

7. VÝSADBA RUŽE

Výsadba ruže

Na dno nasypeme substrát na ruže a do stredu vložíme upravenú sadenicu. Prisypeme ju substrátom a opäť jamu zalejeme. Počkáme, kým opadne voda.

8. ZASYPEME BAL

Zasypanie balu

Po opadnutí vody koreňový bal úplne zasypeme substrátom. Dbáme pritom na to, aby bolo miesto očkovania stále tesne nad zemou.

9. UTLAČÍME A ZALEJEME

Substrát utlačíme a zalejeme

Substrát okolo ruže dôkladne utlačíme a prípadne doplníme ďalší. Nakoniec ho ešte raz výdatne zalejeme.

10. DOPLNÍME SUBSTRÁT

Doplníme substrát

Ak po zálievke zľahol substrát, doplníme ďalší. Opäť utlačíme, prípadne vyformujeme zálievkový tanier, vďaka ktorému nebude voda utekať.

11. NÁSTIELKA Z KÔRY

Nástielka z kôry

Nakoniec nastelieme vysadenú sadenicu drvenou kôrou. Tá zabráni rastu buriny a zároveň v pôde udrží potrebnú vlahu.

Dobré rady

Termín

Ideálnym termínom na výsadbu ruží je jeseň, prípadne jar. No vysádzať môžeme aj kvitnúce ruže na začiatku leta, ak sadíme kontajnerované rastliny, čiže s koreňovým balom. Na výsadbu vyberáme deň pod mrakom. Vysadená ruža sa rýchlo adaptuje na nové podmienky.

Príprava stanovišťa

Ružiam vyhovuje slnečné a teplé stanovište a kyprá, na humus bohatá pôda. Malo by ísť vždy o miesto s dostatočným prúdením vzduchu, nikdy nie tienisté. Nevhodné sú aj miesta trvale zamokrené a s kamenistou pôdou.

Starostlivosť

Po vysadení je dôležité ruže pravidelne zavlažovať, kým nevytvoria nové korienky. Do susedstva ruží nesadíme gladioly ani georgíny, vyššie letničky, takisto nie úžitkové rastliny. Mimoriadne vhodné sú však bylinky, napríklad levanduľa či šalvia. Hnojiť začneme až po zakorenení, teda približne v druhej polovici leta. Ružiam pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety.

Odborník radí:

Do vidieckej záhrady sa hodia ruže kríkovité a opakovane kvitnúce. Veľmi príjemné sú odrody s voňavými kvetmi.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Záhrada