Ako si rozmnožiť budleju: 4 kroky k novým rastlinám

Je veľa rastlín, ktoré si môžeme od júna do augusta namnožiť z odrezkov. Používame pritom čerstvé vyrastené výhonky (nesmú byť príliš mladé a príliš mäkké), pri niektorých druhoch aj takzvané polodrevité odrezky, čiže spodná časť je drevitá, vrchná bylinná.

Súťaž o novú kuchyňu v hodnote 10 000 € Nová kuchyňa aj so spotrebičmi úplne zadarmo? Chcem ju! ⟶

Budleja

Ak by sme to nestihli teraz, rastlinu si rozmnožíme aj pomocou drevitých odrezkov, ktoré treba odobrať neskôr na jeseň. Odoberáme odrezky bez kvetných pukov dlhé 6 až 10 cm. Zo spodnej tretiny odstránime listy a zaštipneme mäkký vrcholček. Pomocou nožíka alebo nožníc odstrihneme spodnú časť stonky pod listovým pukom.

Ak množíme rastlinu s veľkými listami, okrem odstránenia tých spodných horné listy skrátime. Môžeme, no i nemusíme použiť zakoreňovač s obsahom hormónov. Takto to môžeme skúsiť s levanduľou, rozmarínom, krušpánom, vavrínovcom, trvalkovou šalviou a mnohými ďalšími.

Z bylinných odrezkov si vieme namnožiť aj motýlí ker – budleju (Buddleja davidii). Je to nenáročný teplomilný krík, ktorý najlepšie prosperuje na slnečnom mieste. Rozkvitá v lete a jeho voňavé súkvetia môžeme obdivovať ešte aj počas prvých jesenných dní.

Rozmnožujeme budleju pomocou odrezkov

1. ODREZKY

Odrezok z budleji

Odrezky odoberáme zo zdravých a husto olistených krov, najlepšie zo slnečnej strany. Vhodné sú vrcholové odrezky alebo odrezky zo strednej časti nového výhonu s asi 5 očkami.

2. ÚPRAVA ODREZKOV

Úprava odrezkov z budleji

Úprava odrezkov pred zakoreňovaním zahŕňa hlavne skrátenie listov asi o polovicu. Vďaka tomu obmedzíme vyparovanie vody a podporíme rýchlejšie zakorenenie.

3. STIMULÁTOR

Stimulátor

Stimulátor je dobrá pomôcka na dobré a rýchle zakorenenie. Stačí doň ponoriť konce upravených a navlhčených odrezkov a jemne oklepať o okraj téglika.

4. VÝSADBA

Rozmnožovanie budleje pomocou odrezkov

Nakoniec odrezky pozapichujeme do malej debničky alebo črepníka so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie. Substrát zavlažíme a nádobu dáme na polotienisté miesto.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku