Sýtosfarbenými súkvetiami rozžiari každú jarnú záhradu. Je vďačnou spoločníčkou kvitnúcich jarných cibuľovín, dotvorí zákutia s kvitnúcimi krami. Krása tejto vždyzelenej trvalky sa však odkvitnutím nekončí.

Na ideálnych stanovištiach tvorí bergénia (Bergenia) bohato olistené trsy, ktoré sa postupne rozrastajú do šírky. Najväčšou ozdobou tejto okrasnej rastliny sú súkvetia zložené z menších jednoduchých alebo plných kvetov, najčastejšie ružových, ale aj bordových či bielych. Typické sú pre ňu väčšie kožovité listy sýtozelenej farby, niekedy skôr tmavšie až s jemným bronzovým či červenkastým odtieňom pri okrajoch. Listy niektorých odrôd mávajú aj nápadnú žilnatinu alebo farebne výrazné stopky, iné zasa upútajú nádherným a sýtym jesenným sfarbením.
Bergénia patrí k vždyzeleným druhom a svoje listy vystavuje na obdiv aj počas zimy. Rastlina pochádza z horských oblastí Ázie, kde prirodzene rastie vo vlhkých listnatých alebo ihličnatých lesoch a tvorí súvislé porasty. V 18. storočí sa dostala do Európy a začala sa pestovať ako okrasná rastlina, započalo sa aj s jej šľachtením. K dispozícii tak máme aj atraktívne jedince s väčšími plnými aj poloplnými kvetmi.
Kde pestovať bergéniu
Použitie tejto krásky v záhradách je rozmanité. Uplatní sa na okraji záhonov, pri chodníkoch, v skalkách, štrkových záhonoch, pri jazierkach, vo vegetačných nádobách a aj ako podrast pod stromami a krami, tiež ako náhrada trávnika na problematických miestach. Najkrajšie vynikne súvislejší porast, preto by sme už pri výsadbe mali vyhradiť dostatok miesta a vysádzať vždy niekoľko kusov tejto menej tradičnej trvalky.
Zaraďujeme ju k pestovateľsky nenáročnej, dlhovekej a rýchlo sa rozrastajúcej zeleni, hodí sa teda aj pre pestovateľov začiatočníkov. Rozmnožíme si ju delením starších trsov po odkvitnutí. Vyhovujú jej slnečné, polotienisté alebo tienisté stanovištia s výživnou, vlhkou a skôr kyslejšou pôdou. Porastie aj na miestach so suchšou pôdou, no porast nebude husto olistený.

Výsadba a starostlivosť o bergéniu
Jedince s pevným koreňovým balom vysádzame počas celého vegetačného obdobia. Najviac sa však osvedčuje výsadba na konci leta a začiatkom jesene. Sadiť však môžeme aj skoro na jar. Rastliny sústreďujeme do skupín, pričom na štvorcový meter sadíme sedem sadeníc.
Vysadené rastliny zavlažujeme, ale len dovtedy, kým sa dobre zakorenia. Neskôr im postačí slabšia zálievka, len v dňoch, keď je veľmi sucho a horúco. Prihnojovanie nie je potrebné. Rastlina nebýva napádaná chorobami ani škodcami, ohrozovať ju však môžu slimáky. Potrebné je odstránenie odkvitnutých kvetov.
Pestovanie bergénie
Výsadba z kontajnera: marec – október
Kvitnutie: marec – apríl
Delenie starších trsov: máj – september
5 druhov bergénie, ktoré rozžiaria každú jarnú záhradu
Bergénia srdcovitolistá (Bergenia cordifolia)
Najčastejšie pestovaný a zároveň aj najmenej náročný druh s množstvom odrôd. Skoro na jar rozkvitá bledo- alebo tmavoružovými kvetmi na červených stopkách. Niekedy zvykne opakovane rozkvitnúť aj na jeseň. Listy má tmavozelené.
v × š.: 40 × 40 cm

Bergénia tučnolistá (Bergenia crassifolia)
Odlišuje sa nižším vzrastom, vyššou odolnosťou a pestovateľskou nenáročnosťou. Dokáže lepšie odolať nepriaznivým podmienkam, hodí sa do suchého tieňa. Každoročne bohato kvitne od apríla do mája. Kvety má ružové.
v × š.: 30 × 30 cm

Bergénia brvitá (Bergenia ciliata)
Menej známy druh upúta skoro na jar bielymi súkvetiami, ktoré postupne dostávajú ružovkastý nádych. Tento druh pestujeme v nižších polohách, je citlivejší na nižšie teploty.
v × š.: 35 × 40 cm

Bergénia schmidtova (Bergenia × schmidtii)
Tento kríženec patrí k najkrajším bergéniám. Vyniká bohatým kvitnutím, súkvetia svetloružových kvetov sú sklonené, postupne sa vzpriamujú. Kvety sa objavujú koncom zimy a začiatkom jari.
v × š.: 30 × 60 cm

Bergénia purpurová (Bergenia purpurascens)
Ozdobou tohto druhu sú kožovité listy, ktoré sa počas zimy sfarbujú do purpurova. V zaujímavom kontraste s listami sú skoro na jar ružové až purpurovočervené kvety. Rastliny upúta vo výsadbách so zimným efektom.
v × š.: 40 × 40 cm

Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, neviete nahodou poradit o aky hmyz sa jedna ? Usadili sa v kvetinovej…