Ako ochrániť stromy a kry pred neskorým mrazom?

Mávame u nás dosť tuhé zimy a hlavne na jar takmer vždy udrú silné mrazy. Skoro pravidelne nám preto vymrznú nejaké kríky alebo prídeme o úrodu marhúľ. Poradíte nám efektívnu ochranu pred mrazom? Ďakujeme!

Zamrznutá ruža

Ovocné stromy sú proti neskorým mrazom doslova bezbranné, ak mrazom predchádzali relatívne teplé dni a bolo ich dostatok, aby stromy „vyprovokovali“ k nalievaniu kvetných pukov. Pri malých stromoch pomôže, ak ich zakryjete jutovinou, starou plachtou alebo iným podobným materiálom, ktorý prepúšťa vzduch. Môžete ich chrániť podobne, ako keď zazimovávate stromčekové ruže – korunku im celú vyplňte gučami nie veľmi silno zhúžvaných novín alebo slamou, či dobre vysušenou nehnijúcou trávou a celú korunku obaľte baliacim papierom – len takou hrubou, aby ste zafixovali všetku výplň v korunke.

Pri veľkých stromoch je to už ťažšie, ochrana podobná ako pri malých stromoch by bola prinajmenšom prácna, v nejednom prípade dokonca nemožná, najmä ak ide o skutočne veľký strom, nebodaj o celý sad. Preto môžete skúsiť jednu z možností, ktorú vo veľkých sadoch používajú aj profesionálni ovocinári. Nie, nemám na mysli desať parafínových kahancov pod každým stromom ani objednávku vrtuľníka, aby nad sadom tlačil teplý vzduch nadol. Môžete použiť ten najlacnejší a najrýchlejší prostriedok, ku ktorému sa vo veľkých sadoch ovocinári neraz utiekajú v snahe zachrániť úrodu – stromy postriekajte studenou vodou. Urobte to v čase odmäku cez deň, aspoň jednu noc pred avizovaným mrazmi tak, aby v noci voda na kvetných pukoch zamrzla a vytvorila tak súvislú ochranu pred kolísaním teploty či pred ničivými účinkami silného mrazu.

Zamrznutý kvet jablone

Veľmi ohrozené sú aj rastliny v nádobách, pretože majú koreňový systém v relatívne malom objeme substrátu, ktorý môže pri silných mrazoch zamrznúť do istej hĺbky po celom obvode črepníka. Najistejšie bude takéto rastliny premiestniť do garáže či nevykurovaného skleníka, prípadne do chladnej chodby. Úplne ideálne bude rastliny v črepníkoch spoločne zakopať na voľné zeleninové hriadky tak, aby okraje črepníkov boli aspoň jeden-dva centimetre pod povrchom pôdy. Následne ich ešte môžete nastlať lístím, ktoré vám zostalo na kompostovisku z jesenného upratovania.

Podobný princíp platí aj pre citlivé vždyzelené druhy. Vytvorte okolo nich napríklad zo zajačieho pletiva a troch či štyroch kolíkov jednoduchú ohrádku a jej vnútro vyplňte lístím tak, aby bola hlavne spodná tretina rastliny úplne zakrytá.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada