Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli

Petržlen v sebe skrýva viac, než by ste si mysleli. Ako sa z liečivej rastliny stala bežná zelenina a prečo ho nemecká botanická záhrada označila v roku 2023 za jedovatý?

Petržlen záhradný
Foto: Shutterstock

1. Pôvod zo Stredozemia

Petržlen záhradný patrí do čeľade mrkvovité. Koreňový typ sa latinsky označuje ako Petroselinum crispum convar. radicosum, vňaťový ako convar. crispum.

Pochádza z oblasti Stredozemia. Ide o dvojročnú rastlinu, čiže v prvom roku vytvára koreň s ružicou listov, v druhom kvitne.

2. Petržlen ako liečivka

Kým sa stal bežnou súčasťou mnohých jedál, bol známy predovšetkým ako liečivá rastlina. Už Gréci oceňovali močopudný účinok, v stredoveku bol považovaný za afrodiziakum.

Petržlen obsahuje vitamíny A, B, C a minerály draslík, vápnik a železo. Povzbudzuje chuť do jedla a aktivuje činnosť pečene. Zvyšuje činnosť obličiek, močového mechúra, čriev a aj maternice, preto ho tehotné ženy nemajú konzumovať vo vyšších množstvách.

3. Chuť a vôňa vňate

Vňaťové odrody hladké majú spravidla intenzívnejšiu chuť a vôňu ako kučeravé, ktoré sú obľúbené ako atraktívna ozdoba jedál. Nastrihanú či nasekanú vňať pridávame až na hotové jedlo v tanieri, varením stráca nielen vitamíny, ale aj aromatické látky.

4. Vňať koreňových odrôd

Ako vňať sa dá využívať aj vňať koreňových odrôd, no treba tak robiť v malom, inak to môže mať negatívny vplyv na veľkosť koreňa.

5. Sušenie a mrazenie

Vňať sušením výrazne stráca arómu, na dlhodobé uskladnenie je vhodnejšie mrazenie. Nasekáme ju nadrobno a zamrazíme v nádobe na výrobu kociek ľadu.

Po vybratí z nádoby ich vzájomne oddelíme napríklad alobalom, uložíme do mikroténového vrecúška, aby sa v mrazničke postupne nespojili.

6. Jedovatá rastlina roka 2023

Ozajstnou perličkou je, že petržlen bol vyhlásený špeciálnou botanickou záhradou Wandsbeck v Nemecku za jedovatú rastlinu roka 2023. Platí to však len pre druhý rok rastu, v prvom roku je jeho konzumácia bezpečná.

Keď v druhom roku začne kvitnúť, v rastline a následne najmä v semenách sa tvorí viac apiolu, čo je látka v petržlenovej silici, ktorá vo väčších množstvách negatívne pôsobí na hladkú svalovinu. Užívanie kvitnúcej vňate a semien môže byť pre človeka nebezpečné.

Text: Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada