Keď je vlhko, sú naozaj všade. Slizniaky sa rýchlo množia a v jedení nie sú vyberavé. Viete, čo proti nim zaberá?

Slizniak španielsky (Arion vulgaris), pôvodom pravdepodobne zo Španielska, sa v 50. rokoch minulého storočia začal šíriť do celej Európy a postupne sa stal celoeurópskou pohromou. Živí sa takmer výlučne rastlinami a nie je vyberavý. Keď je vlhko, počet jedincov rýchlo narastá a rastliny, najmä tie mladé, sú v ohrození.
Prečo ich lákajú naše záhrady?
Sú dva dôvody, prečo ho láka najmä naša zeleninová záhrada. Zvyčajne ju pravidelne zalievame, aby rastliny dobre rástli a on má vlhko rád. Zelenina pod zálievkou tvorí stále mladé a šťavnaté pletivá, a to je preňho tiež ideálne lákadlo.
Jeho prvý nález na Slovensku sa datuje do roku 1992. Dorastá do dĺžky približne 6 – 14 cm, jeho zafarbenie sa pohybuje v rôznych odtieňoch oranžovohnedej farby, mladé kusy sú trochu svetlejšie.
Slizniak je najaktívnejší sú po daždi alebo po zálievke. Keď ich máme v záhrade veľa, lepšie je zalievať rastliny len ráno, ak je to možné. Večer z tmavých a vlhkých úkrytov vyliezajú a skonzumujú, čo im príde do cesty, pričom uprednostňujú jemné, mladé a mäkké pletivá.

Množí sa rýchlo
Životný cyklus slizniaka španielskeho je jednoročný. Párenie sa začína v júli, drobné guľovité vajíčka kladie o niekoľko týždňov neskôr, koncom leta. Ukladá ich pod povrch pôdy až do hĺbky 10 cm, do rôznych štrbín, pod mulč, dosky a drevá v záhrade, ktoré sú položené na pôde.
Priemerná znáška obsahuje približne 70 vajíčok, ale dospelý slizniak ich znesie počas svojho života aj okolo 400. Dospelé jedince zvyčajne hynú na jeseň s príchodom mrazov.
6 tipov, ako si poradiť so slizniakom
1. Lata s handrou
Aby sme včas odhalili inváziu slizniaka španielskeho, pripravíme si jednoduchú pascu. Na tienisté miesto položíme drevenú latu a pod ňu dáme vlhkú handru. Priebežne kontrolujeme. Keď objavíme dospelce, mladé kusy alebo vajíčka, vieme, že invázia sa čoskoro začne aj v hriadkach. Vlhkú latu s handrou používame aj dlhodobo na ich odchyt.
2. Horúca voda
Medzi ďalšie osvedčené metódy patrí ich zber a následná likvidácia pomocou horúcej vody, do ktorej ich nahádžeme alebo ktorou ich zalejeme.
3. Pivná pasca
Zaujímavé riešenie spočíva v inštalácii pascí s pivom, ktoré im veľmi chutí. Stačia plastové nádobky, ktoré zapustíme do pôdy a nalejeme do nich pivo. Zlepšením je umiestnenie piva do polovičky melóna, ktorá sa zapustí do záhona. Do rána bude takáto pasca plná. Škodce pozbierame a pivo doplníme.

4. Pokosená tráva
Okolo záhonov môžeme využiť aj pasce z pokosenej trávy, pod ktorú sa radi schovajú a tiež tam kladú vajíčka. Tieto pasce kontrolujeme a celé likvidujeme.
5. Návnada
Existujú aj účinné kontaktné a požerové moluskocídy proti všetkým druhom slimákov a slizniakov v záhrade. Prípravky vo forme granulovanej návnady na priame použitie, napríklad Ferramol od spoločnosti Neudorff, chránia jahody, zeleninu a okrasné rastliny s rýchlym účinkom. Pre slimáky sú vysoko atraktívne a prijímajú ich ako potravu, následne hynú.
Obyčajne obsahujú veľmi horkú látku (Bitrex), ktorá nie je zdraviu škodlivá, ale zabráni náhodnému požitiu peliet deťmi alebo domácimi zvieratami vo väčšom množstve. Niektoré obsahujú tiež novú látku LORE, ktorá pôsobí ako repelent proti mačkám a psom, aby sa vyhli miestam, kde bol prípravok aplikovaný. Mnohé z týchto prípravkov sú však, bohužiaľ, škodlivé pre ježe.

6. Parazitické hlístice
Prírodné riešenie predstavuje zálievka s obsahom parazitických hlístic, ktoré ich rozožierajú znútra. Preto nezaberá hneď, ako napríklad požerové peletky, ale až o pár dní. Keďže slizniak španielsky je kanibal a požiera svojich mŕtvych súkmeňovcov, hlístice sa do nich neskôr dostávajú aj takto.
Galéria k článku
Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Organické hnojivá NEUDORFF Azet pre ekologické pestovanie
Zoznámte sa s novinkou na trhu – organickými hnojivami Azet, ktoré majú dlhodobý účinok s vyváženým pomerom živín. Hnojivo obsahuje užitočné mikroorganizmy a rôzne pôdne baktérie, ktoré podporujú mykorízu, čím zvyšujú odolnosť rastlín proti suchu a nepriaznivým pôdnym podmienkam. Mykoríza je symbióza koreňov rastlín a vlákien (hýf) mykoríznych húb. Korene rastlín žijúcich v mykoríze majú vyššiu schopnosť zadržiavať vodu. Rastliny tak získavajú z pôdy viac vody a živín, vďaka čomu lepšie rastú a sú odolnejšie. Hnojivo má dlhodobý účinok až 100 dní – v závislosti od klimatických podmienok.
Viac informácií nájdete na www.neudorff.cz.

Co sa vam osvedcilo proti slizniakom v zahrade?