Zimné krásavice, ktoré žiaria aj počas najmrazivejších dní

Cezmína, lykovec či vres ku svojej dokonalosti nepotrebujú príjemné teplúčko leta. Dokážu zaujať aj počas zimných mesiacov, kedy väčšina rastlín odpočíva. Sú výnimočné farbou listov, plodov či voňavými kvetmi už vo februári.

Zimné krásavice, ktoré žiaria aj počas najmrazivejších dní

Dekoratívna cezmína

Cezmína ostrolistá (Ilex aquifolium ´Ferox Argentea´) patrí medzi samčie cezmíny s neobyčajne dekoratívnymi lesklými modrozelenými listami s krémovo-bielym okrajom. S obľubou sa vysádza do živých plotov a dobre sa tvaruje. Často sa využíva aj ako dekorácia do vianočných ikebán. Vďaka výrazným listom dokonale vynikne aj na tienistom mieste v záhrade. Obľubuje mierne vlhkú, dobre priepustnú pôdu bohatú na živiny a slnečné alebo polotienisté stanovisko. Na jar po skončení mrazov ju môžeme tvarovať, podľa potreby aj začiatkom leta.

Cezmína

Vedeli ste, že…

… cezmínu môžeme pestovať aj v nádobách? Črepník by mal byť dostatočne veľký a rastlinu treba pravidelne hnojiť a polievať.

Voňavý lykovec

Lykovec jedovatý (Daphne mezereum) sa vyskytuje aj vo voľnej prírode a je chránený. V záhradách sa pestujú jeho šľachtené odrody, ktoré majú intenzívnejšiu farbu kvetov a môžu byť aj biele, ako napríklad odroda ‚Alba‘. Dorastá do výšky 30 až 150 cm a neraz už koncom februára vytvára nádherné kvety. Tie sú výrazne ružové. Listy sa objavujú až o 3 až 5 týždňov neskôr, sú nakopené na konci konárov, elipsovité, končisté. Počas sezóny nie je ničím zaujímavý a všimneme si ho opäť až vtedy, keď sa na jeho vetvičkách objavia červené plody. Ker nevysádzame do záhrad, pokiaľ sa v nej pohybujú malé deti. Pozor, plody sú jedovaté!


Lykovec

Vedeli ste, že…

… latinský názov rodového mena Daphne pochádza z antickej mytológie? Daphne bola dcéra boha riek Penea, do ktorej sa zamiloval boh Apolón. Prenasledoval ju a keď ju už takmer dobehol, premenila sa na vavrín.

Neoceniteľný drieň

Patrí k teplomilnejším ovocným drevinám odolným voči suchu. Niektoré odrody, hlavne skoršie dozrievajúce, možno pestovať aj v horších klimatických a pôdnych podmienkach. Drieň obyčajný (Cornus mas) možno zaradiť medzi úžitkovo okrasný ker poskytujúci jedlé plody nazývané drienky. Dozrievajú koncom augusta až v druhej dekáde septembra. Drieň kvitne koncom februára a jeho štvorpočetné kvety sa rozvíjajú ešte pred pučaním listov. Prednosťou drieňa sú jeho nízke nároky na pestovanie a pôdu, značná odolnosť voči suchu i chorobám a škodcom. Do záhrad sa vysádza aj pre jeho výrazné sfarbenie kôry.

Drieň

Vedeli ste, že…

… vzdialenosť vysádzaných rastlín v rade má byť aspoň 3 až 4 m, v medziradí 4 až 5 m?

Nápadný vres

Počas zimy sa začínajú plniť pulty v záhradných centrách kyslomilnou rastlinou, vresom obyčajným (Calluna vulgaris). Nízky ker sa prezentuje malými ružovými, fialovými, purpurovými alebo bielymi kvetmi, ktoré sú usporiadané v bohatých koncových klasoch. Jeho plodmi sú tobolky. Vres môžeme umiestniť do chladných zimných záhrad alebo počas miernej zimy aj na balkón či terasu. Vyžaduje si dobre priepustný kyslý substrát a priame slnko. Je odolný voči suchu a vo výsadbách dobre znáša konkurenciu iných kyslomilných druhov.

Vres

Vedeli ste, že…

… listy na vrese neopadávajú a počas zimy menia farbu na bronzovofialovú a sú ozdobou rastliny aj v čase, keď rastlina nekvitne?

Atraktívna gaultéria

Medzi vždyzelené nízke kríky patrí gaultéria ležatá (Gaultheria procumbens). Dorastá do výšky 15 až 20 cm, preto je ideálna na výsadbu do črepníkov spolu s vresom, azalkou, rododendronom či vresovcom. Je pomerne nenáročná trvalka. Vyžaduje si polotieň a vlhkú, rašelinnú pôdu. Má vajcovité, kožovité listy, ktoré v zime červenajú a tým sa stávajú atraktívne pre okolie. Rastlina kvitne bielo a kalich je počas zrelosti väčší, dužnatý a obklopuje vlastný plod. Červené bobule sú veľmi dekoratívne a vydržia na rastline celú zimu. Sú silne aromatické a jedlé. Zelené listy a červené plody sa vytvárajú na rastline celú zimu.

Gaultéria

Vedeli ste, že…

… gaultéria ležatá je tradičná liečivá rastlina severoamerických Indiánov a bola pomenovaná po botanikovi Jeanovi Francoisovi Gaulthierovi, ktorý žil a pracoval v Kanade?

 

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada