Čo rezať koncom jari? Pri týchto 9 rastlinách počkajte až na leto

V máji zameriame našu pozornosť na vždyzelené rastliny, ako sú krušpán, cezmíny či jemné kríky drevitých šalvií. Koncom jari by už totiž malo byť drsnejšie počasie za nami, a tak sa môžeme pustiť do rezu aj chúlostivejších vždyzelených rastlín bez rizika namrznutia rezných rán a pučiacich výhonkov.

Jarný rez vavrínovca
Vavrínovec Foto: Shutterstock

Veľkolisté vždyzelené rastliny

Vždyzelené rastliny s veľkými listami, ako sú vavrínovce, blýskalky či bršleny japonské, režeme až koncom jari, keď už nehrozí sčernenie pučiacich výhonov vplyvom neskorých mrazov.

Na rez týchto druhov používame ručné i pákové nožnice, vyhneme sa plotostrihu, ktorý listy presekáva. Poškodené okraje potom zasychajú, čo je nevzhľadné. Rez vedieme tesne nad pukom tak, aby sme vytvorili želaný tvar kra.

Krušpán

Hubová choroba Cylindrocladium buxicola, nazývaná aj hrdza krušpánu, spôsobuje hnednutie a usychanie lístkov aj vo väčších plôškach. Drevina následne pôsobí ako spálená.

Aby sme minimalizovali šírenie tejto choroby, pre rez neskoro na jar zvolíme suché počasie, keď rastliny nie sú mokré. Náradie medzi rastlinami dezinfikujeme protibakteriálnym sprejom, aby sme udržali jednotlivé kry zdravé.

Pozor na hniezdiace vtáky

Skôr ako sa pustíme do rezu živých plotov, ale aj iných krov, skontrolujeme, či v nich nehniezdia vtáci. Ak áno, rez vykonáme, až keď vyletia z hniezda.

Mláďatá vtákov v hniezde ukryté v krovinách
Foto: Shutterstock

9 rastlín, ktoré nerežeme na jar

Jar je pre rastliny začiatok vegetačného obdobia, nie všetky je však vhodné rezať na jar. Skôr ako siahneme po nožniciach, zvážime obdobie kvitnutia, aby sme sa rezom nepripravili o kvety.

Nasledujúce kry zvyčajne kvitnú neskoro na jar a začiatkom leta a ich kvety sa tvoria na minuloročných výhonoch, preto ich režeme až po odkvitnutí. Jarným rezom by sme odstránili kvetné puky a krík by buď nekvitol vôbec, alebo len veľmi málo.

  • Pajazmín (Philadelphus)
  • Ceanot (Ceanothus)
  • Rododendron (Rhododendron)
  • Vajgélia (Weigela)
  • Kolkvícia (Kolkwitzia)
  • Pieris (Pieris)
  • Trojpuk (Deutzia)
  • Tavoľník význačný (Spiraea arguta)
  • Orgován (Syringa)
Pajazmín
Pajazmín kvitne v júni a júli a ľahko ho poznáme po vôni. Režeme ho až po odkvitnutí. Foto: Shutterstock

Galéria k článku

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada