Škvrny na výhonkoch kérie japonskej: O akú chorobu ide a aký postrek zvoliť?

Kéria japonská má na výhonkoch škvrny. Aký postrek je vhodný?

Kéria japonská
Kéria japonská Foto: Shutterstock

Podľa fotiek ide o hubové ochorenie Blumeriella kerriae, ktoré napáda kériu japonskú (Kerria japonica). Na listoch sa tvoria červené škvrny, veľké 1 – 5 mm, s výrazným karmínovým lemom. Listy žltnú, hnednú a opadávajú. Na stonkách sú viditeľné červenohnedé škvrny, ktoré keď obopnú jej obvod, časť výhonu odumiera.

Škvrny na stonkách môžu praskať a z prasknutého miesta sa uvoľňujú spóry. Aj na listoch, i opadaných, sa tvoria spóry. Preto je dôležité tesne nad pôdou zrezať napadnuté výhony a vyhrabať opadané lístie. Tento „materiál“ buď spáľte, alebo z pozemku odvezte.

Červené škvrny na stonkách kérie japonskej
Škvrny na stonkách kérie Foto: archív čitateľa

Aký postrek je vhodný?

Bohužiaľ, na túto chorobu nie je u nás určený presný postrek – fungicíd. V takom prípade sa zvykne použiť aj fungicíd takzvane „skusmo“. V jednom záhradníctve vám predali prípravok Bellis, v druhom Magnicur Fungimat a, ako píšete, váhate, ktorý použiť. Oba prípravky sú fungicídy a stojí za to ich vyskúšať, choroba totiž môže ker celkom zlikvidovať.

Aplikovať fungicíd je možné počas celej vegetácie vrátane neskorej jesene. Ako prvý by som ešte pred zimou zvolila Magnicur Fungimat, postriekala by som porast po odstránení poškodených výhonov a listov. Postrek by som zopakovala na jar, keď sa začnú prebúdzať puky. Počas kvetu sa nestrieka. Po odkvitnutí by som už na dospelé listy prípravok aplikovala znova.

Ďalší postrek by som vykonala, až keď by sa choroba opäť vyskytla. Pokiaľ by ste mali dojem, že tento prípravok nezaberá, prešla by som s odstupom cca 10 dní na druhý spomínaný postrek a postupovala podľa inštrukcií v návode.

Galéria k článku

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock, archív čitateľa
Zdroj: časopis Záhrada