Už nikdy nebudete cibuľoviny rozmnožovať inak! Vyskúšajte tento starý osvedčený postup

Máte doma krásne cibuľoviny a chcete si ich rozmnožiť? Využite tento starý overený spôsob, ktorý je tak jednoduchý, že ho zvládne aj začiatočník.

Cibule kvetov na stole
Foto: Shutterstock

Občas sa stane, že máme krásny kultivar nejakej cibuľoviny, ale len málo rastlín, respektíve cibuliek. Množenie semenami je obvykle nepoužiteľné. Okrem iných úskalí tieto rastliny získané z výsevu nemusia, ak ide o ušľachtilý kultivar, prenášať svoje znaky na potomstvo.

Starý spôsob vegetatívneho množenia cibuľovín

Existuje starý spôsob vegetatívneho množenia cibuľovín, ktorý sa používal pred objavom meristémového množenia v laboratóriách. Postup je veľmi jednoduchý, ale zároveň je potrebné veľmi citlivo odhadnúť spôsob vykonania.

Budeme totiž zrezávať končeky cibúľ a je nutné správne odhadnúť, ako veľmi do cibuliek zarežeme. Cieľom je odstrániť tenkú časť, kde sú definované zárodky koreňov, ale zároveň sú suknice cibule ešte veľmi hrubé, dužinaté a vitálne.

V podstate by to malo byť tesne nad spojením koreňovým terčíkom. Takto zrezaná cibuľka by mala reagovať hojným tvorením nových cibuliek, ktoré po vyzretí oddelíme a vysadíme jednotlivo do kontrolovanej škôlky, kde môžeme dohliadať na ich vývoj.

Rez cibule pri rozmnožovaní
Odstránime tenkú časť, kde sú definované zárodky koreňov. Foto: Martin Kohútek

Po reze ranu zasypeme práškom z dreveného uhlia, čím potlačíme hnilobné tendencie a zároveň ju pred vložením do substrátu dôkladne vysušíme. V prípade úspechu namiesto tvorby koreňov cibuľky reagujú hojnou tvorbou dcérskych cibuliek, ktoré po oddelení začnú svoj vývoj do kvetuschopných cibúľ.

Kedy rozmnožovať cibuľoviny týmto spôsobom?

Vhodný termín na rozmnožovanie pomocou cibúľ je jar, pri prvých otepleniach, aby sme skrátili dobu do jarného štartu rastu. Nebude chybou, ak zrezané cibule vysadíme do kvetináčov.

V prípade, že sa cibuľka bude snažiť vytvoriť kvet, je lepšie odstrániť ho už v skorších fázach vývoja, aby mala cibuľa viac energie na množenie.

Cibule rôznych kvetov
Foto: Shutterstock

Rozmnožte si takto tulipány, narcisy a ďalšie cibuľoviny

Na tento spôsob množenia sú vhodné cibuľoviny so suknicovými šupkami typu narcis, tulipán, hyacint, okrasný cesnak, ale aj zornica a podobne. Nevhodné sú na šupinky sa deliace cibule ľalií, ktoré množíme delením spomenutých šupiniek.

Tulipány rozmnožené zo semien majú často iné znaky ako materská rastlina a kvitnú obvykle až v piatom alebo šiestom roku po výseve. Na rozdiel od toho, cibuľky získané touto metódou kvitnú v priemere už v treťom roku od množenia. Takto získané rastliny sú geneticky identické, sú to teda klony s rovnakými znakmi ako mali materské rastliny.

Galéria k článku:

Text: Martin Kohútek 
Foto: autor, isifa/Shutterstock