Letničková lúka vás zaplaví farbami na celú sezónu. Viete, ako a kedy ju vysiať?

Letničky nám robia radosť atraktívnymi kvetmi, ktoré vydržia až do prvých mrazov. Vysejte si pestrofarebnú lúku podľa nášho postupu.

letnickova luka
Foto: Shutterstock

Skutočná lúka je trvalý porast zložený z niekoľkých druhov trvaliek a tráv, pričom jednotlivé druhy rozkvitajú a odkvitajú postupne. Buď je prirodzená a nájdeme ju vonku v prírode, alebo si ju môžeme vysiať i v záhrade.

Na rozdiel od toho je letničková lúka záhon so zmesou letničiek, čiže oveľa nápadnejšia, farebnejšia, s veľkými atraktívnymi kvetmi a s kvitnutím zastúpených druhov až do prvých mrazov. S ozajstnou lúkou ju spája asi len to, že ju vysievame na plochu (keďže letničky zvyčajne vysádzame do záhona z predpestovaných priesad, kde každá má svoje miesto).

Ako vysievať letničkové zmesi

Dostupných je dnes niekoľko druhov letničkových zmesí. Semienka vysievame na dobre pripravený záhon, približne od polovice apríla až do konca mája.

Pôda musí byť porýľovaná, dokonale odburinená, dobre pohnojená a vzorne pohrabaná, podobne ako keď sa chystáme založiť letničkový záhon z priesad.

Úprava pôdy hrablami
Foto: Shutterstock

Vysiate semienka opatrne hrabľami „zasekáme“ do vrchnej vrstvy pôdy a pomocou veľkej drevenej dosky či laty povrch jemne zhutníme, aby semienka boli v dobrom kontakte s pôdou.

Po výseve udržiavame plochu rovnomerne vlhkú. Zasušenie semienok počas klíčenia môže znamenať ich koniec. Plochu preto radšej zakryjeme bielou netkanou textíliou, ktorá bráni intenzívnemu odparovaniu, no prepúšťa slnečné žiarenie a vodu. Až keď rastlinky vyklíčia, prípadne trošku vyrastú, textíliu odstránime.

Keďže ide o letničky, záhon zalievame počas sucha aj v sezóne, taktiež môžeme i prihnojovať.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada