Poznáte mesačné jahody? Prinášajú celoročne sladké plody, sú nenáročné na pestovanie a čas na ich výsev je práve teraz

Voňavé a sladké menšie plody potešia deti aj dospelých. Ich hlavým plusom je, že plody prinášajú počas celej sezóny.

Ako pestovať mesačné jahody
Foto: Shutterstock

Pestovanie tejto ovocnej rastliny nie je zložité, vhodné je aj pre úplných začiatočníkov alebo deti. Sú ideálnou voľbou aj pre záhradkárov, ktorí nemajú k dispozícii veľa miesta.

Rastliny jahody obyčajnej mesačnej (Fragaria vesca var. semperflorens) môžeme pestovať na záhonoch, olemovať si nimi hriadky so zeleninou, vysadiť do vyvýšeného záhona a porastú dokonca aj vo vegetačných nádobách. Čím sú rastliny mladšie, tým bohatšie rodia, výnimkou môže byť prvý rok po výseve.

Mesačné jahody prinesú úrodu aj v kvetináči na balkóne či na terase.

Po zhruba 5 rokoch sa odporúča porast zlikvidovať a vymeniť ho za mladšie jedince. Keďže nevytvárajú poplazy, je najlepšie vysievať ich priebežne alebo deliť staršie, rozrastenejšie trsy. Darí sa im na slnečnom alebo polotienistom stanovišti s mierne vlhkou a výživnou pôdou.

Krok za krokom: Ako vysiať mesačné jahody

1. Naplníme nádoby substrátom

Ideálny termín výsevu jahôd je marec. Klíčenie prebieha pri teplote okolo 20 °C. Plytké nádoby najskôr naplníme kvalitným výsevným substrátom.

Naplnenie nádoby výsevným substrátom
Foto: Miro Pochyba

2.  Vysievame naširoko

Osivo je malé a jemné. Vysypeme si ho do dlane, odkiaľ si ho budeme postupne brať. Vysievame naširoko na povrch substrátu. Semená nezasypávame, na klíčenie potrebujú dostatok svetla. Stačí, ak ich jemne zatlačíme do substrátu.

Nasypanie jahodových semienok do dlane
Foto: Miro Pochyba

3. Zavlažujeme postrekovačom

Vlaha je predpokladom rýchleho a rovnomerného klíčenia. Opatrne zavlažujeme postrekovačom, aby sa jemné semená nevyplavili. Nádoby umiestnime na svetlé a teplé miesto. Nezabudneme si ich riadne označiť.

Zavlažovanie semien jahody
Foto: Miro Pochyba

Galéria k článku

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada